Region Podhale: Biały Dunajec

Biały Dunajec
Biały Dunajec

Biały Dunajec to gmina wiejska w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim. Powstała w 1865 roku na podstawie ustawy Sejmu Krajowego Galicji. Położona w samym centrum Podhala gmina składa się z największej wsi jaką jest Biały Dunajec oraz innych, okolicznych sołectw tj.: Gliczarów Dolny, Gliczarów Górny, Sierockie oraz Leszczyny.

Biały Dunajec to bogata pod względem przyrodnim miejscowość. Przez wieś przepływa również górski potok o takiej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o Białym Dunajcu sięgają 1564 roku, 15 lat później wystawiony został akt lokacyjny miejscowości. Obszar wsi sięgał, aż wierzchołków Tatr, a podstawą utrzymania jej mieszkańców była hodowla owiec. Z biegiem lat wieś kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Herbem Białego Dunajca po dzień dzisiejszy pozostaje poziomo ułożona, na błękitnym tle biała ryba, z trzema złotymi gwiazdami ułożonymi trójkątnie. W 1873 roku urodził się tu również generał brygady Wojska Polskiego, legionista Andrzej Galica – a jego pomnik możemy zobaczyć przy Urzędzie Gminy wsi. Dzięki sile potoku Biały Dunajec możliwa była budowa fabryki tektury, która wykorzystywała energię, pochodzącą z turbin wodnych. Miejscowość słynie z ujęcia wód termalnych o wyjątkowo wysokiej temperaturze.

 

 

Biały Dunajec
Biały Dunajec

Obecnie Biały Dunajec to jedno z istotnych miejscowości, pod względem turystycznym. Może pochwalić się licznymi trasami rowerowymi, gdzie największym zainteresowaniem cieszy się, o długości 15 kilometrów linia Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec. Wycieczki rowerowe to gwarancja pięknych widoków i świetna alternatywa dla osób ceniących sobie odpoczynek na świeżym powietrzu oraz lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu. W okresie letnim warto również skorzystać z malowniczych tras spacerowych Białego Dunajca. Piesze wycieczki zajmują około 4 godziny, co na pewno wynagrodzą nam piękne, malownicze krajobrazy.

Również charakterystycznym elementem terenu pozostaje pielęgnowany tu folklor. Gwara pozostająca w użyciu, gospodarka pasterska, sztuka ludowa, stroje góralskie, muzyka oraz oczywiście regionalna kuchnia zachwycą nie jednego turystę. Z Białego Dunajca pochodzi słynna muzykalna rodzina Trebuniów – Tutków oraz wybitny malarz i rzeźbiarz Wojciech Kułakch Wawrzyńcok.

 

 

Poza malowniczymi krajobrazami Biały Dunajec przyciąga także sympatyków wędkarstwa. Górski potok sprzyja uprawianiu wędkarstwa muchowego. Dzięki bogactwu ryb, a w szczególności pstrąga potokowego oraz lipienia jest to bardzo dobra opcja spędzania wolnego czasu, dla osób ceniących sobie taką formę relaksu. Należy jednak pamiętać, że jest to sport mający na celu wyłącznie wypoczynek, który praktykuję zasadę „złów i wypuść”. Corocznie w Białym Dunajcu organizowany jest Dzień Pstrąga, gdzie odbywają się zawody wędkarskie, konkursy na najlepszą potrawę z pstrąga, ciekawe pokazy kulinarne oraz zabawa w rytm zespołów i kapel góralskich.

Region Białego Dunajca oferuje turystom również formy aktywnego spędzania czasu. Dzięki dostępności do wyciągów narciarskich tj: „Tako-Land”. „U Steni”, czy „Sami Swoi” odnajdzie się tutaj każdy sympatyk zimowego szaleństwa.

Położony w Białym Dunajcu wyciąg narciarski „Tako-Land” wyposażony jest w oświetlony, naśnieżany wyciąg orczykowy o długości 750 m. Trasa sprawdzi się zarówno dla zaawansowanych jak i mniej doświadczonych fanów sportu. Na terenie obiektu czas umila muzyka, a w okolicy dostępne są różnego rodzaju punkty gastronomiczne, gdzie można delektować się potrawami kuchni regionalnej. W niewielkiej odległości znaleźć również możemy szałas, gdzie przy cieple ogniska mogą się ogrzać zmarznięci turyści. „Tako-Land” oferuje również szkołę narciarską, gdzie pod kontrolą doświadczonego instruktora można uczyć się jazdy na nartach i snowboardzie.

Należy zwrócić także uwagę na położony w okolicznej miejscowości – Gliczarów Górny, wyciąg narciarski „U Steni”. Kompleks dysponuje trzema wyciągami orczykowymi, dzieląc je na: dla zaawansowanych, początkujących oraz dla dzieci. Każda z tras jest zaśnieżana, ratrakowana oraz oświetlona. Na terenie kompleksu znajduje się również zaplecze gastronomiczne, szkoła narciarska oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Tuż przy wyciągu istnieje możliwość wynajęcia pokoju gościnnego w obiekcie o tej samej nazwie, oferującego gościom pokoje 2,3,4,5 osobowe.

W okolicy Białego Dunajca, w miejscowości Gliczarów Dolny znajduje się kompleks wyciągów narciarskich „Sami Swoi”. Odwiedzającym oferuje wyciąg orczykowy oraz trzy trasy narciarskie o różnym stopniu zaawansowania. Jak poprzednicy stok również jest naśnieżany, oświetlony oraz ratrakowany. Przy dolnej stacji wyciągu mieści się dwupoziomowa karczma oraz pensjonat. Na Państwa życzenie istnieje możliwość zorganizowania kuligu z pochodniami. Wieczorami kompleks oferuje tańce przy góralskiej muzyce na żywo.

 

Jednym z powodów, dla których turyści najczęściej odwiedzają okolice Białego Dunajca jest kompleks basenów termalnych. Lecznicze działanie wód termalnych zawierających sód, potas, magnez, żelazo, siarkę przyciąga rocznie ogrom turystów. Baseny gwarantują odwiedzającym pełny wypoczynek oraz niezapomniany relaks. Utrzymująca się w temperaturze 30-38 stopni Celsjusza woda pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz mięśniowy człowieka. Dodatkowych wrażeń nadają również profesjonalne sprzęty do hydromasażu. Należy pamiętać, że na terenie kompleksu można, także skorzystać z licznym karczm oraz restauracji oferujących tradycyjne potrawy Podhala.

Jak mogą Państwo zauważyć Biały Dunajec może pochwalić się wieloma ciekawymi formami spędzania wolnego czasu. Znajdzie się tu zarówno coś dla sympatyków aktywnego spędzania czasu, jak i dla osób, które cenią sobie spokojny wypoczynek. Regionalna kuchnia oraz pielęgnowany od lat folklor okolicy zapewni Państwu wyjątkowe wspomnienia, Serdecznie zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego, malowniczego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *