Region Podhale: Gliczarów

Gliczarów

Jednym z powodów, dla których turyści najczęściej odwiedzają okolice Białego Dunajca jest kompleks basenów termalnych. Lecznicze działanie wód termalnych zawierających sód, potas, magnez, żelazo, siarkę przyciąga rocznie ogrom turystów. Baseny gwarantują odwiedzającym pełny wypoczynek oraz niezapomniany relaks. Utrzymująca się w temperaturze 30-38 stopni Celsjusza woda pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz mięśniowy człowieka. Dodatkowych wrażeń nadają również profesjonalne sprzęty do hydromasażu. Należy pamiętać, że na terenie kompleksu można, także skorzystać z licznym karczm oraz restauracji oferujących tradycyjne potrawy Podhala.

Jak mogą Państwo zauważyć Biały Dunajec może pochwalić się wieloma ciekawymi formami spędzania wolnego czasu. Znajdzie się tu zarówno coś dla sympatyków aktywnego spędzania czasu, jak i dla osób, które cenią sobie spokojny wypoczynek. Regionalna kuchnia oraz pielęgnowany od lat folklor okolicy zapewni Państwu wyjątkowe wspomnienia, Serdecznie zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego, malowniczego miejsca.

Gliczarów to przepiękna miejscowość, która każdego uroczy niepowtarzalnymi widokami oraz czystym powietrzem, ale również jest prawdziwą oazą spokoju, dlatego też miejsce to polecane jest szczególnie dla tych, którzy pragną wypoczynku w pięknej i spokojnej mieścinie na Podhalu. Z gliczarowskich wierchów mogą podziwiać Państwo zdumiewającą panoramę Tatr, pasmo Pienin oraz Beskidy z Babią Górą, a przy tym rozkoszować się urokami życia góralskiej wioski oraz podróżować pomiędzy urokliwymi kapliczkami.

Gliczarów
Gliczarów

Gliczarów Górny to miejscowość, która dzięki niskiej i rzadkiej zabudowie gwarantuje najpiękniejsze widoki, w otoczeniu ogromnej ilości lasów i łąk, przez co możliwy jest bezpośredni kontakt z otaczającą naturą, co tworzy wspaniałe warunki do odpoczynku oraz czerpania pozytywnej energii. W okolicy znajdziemy wiele ciekawych szlaków turystycznych, które prowadzą do Białki Tatrzańskiej, Poronina, aż do samej Gubałówki. Znajdziemy tutaj również liczne, ciekawe miejsca widokowe jak np. Czarna Góra, gdzie możecie próbować lotów paralotnią, a także Polana Głodówka, z której według wielu, jest najlepszy widok na tatrzańskie szczyty.

Dzięki temu, iż z Gliczarowa, dzięki jego położeniu roztaczają się najpiękniejsze widoki na panoramę Tatr, jest to z pewnością idealne miejsce na odpoczynek w gronie najbliższych i rodziny. Gliczarów ujmuje swoim urokiem oraz niewątpliwie wspaniałą architekturą, która nawiązuje do tradycyjnego, podhalańskiego budownictwa. Dlatego Gliczarów co raz częściej staje się obiektem noclegowym wśród turystów.

Dla tych, którzy wybierają się do Gliczarowa Dolnego polecamy do obejrzenia kaplicę rzymskokatolicką pw. Jana Chrzciciela z 1985 roku. Z kolei w Gliczarowie Górnym godnym polecenia jest kościół parafialny, z którym związana jest wielka historia walki górali z komunistyczną władzą. Poza kościołem na uwagę zasługują niezwykłe kapliczki, które przygotowowane zostały przez Wojciecha Kułacka – wybitnego miejscowego rzeźbiarza ludowego.

Zimą dzięki położeniu miejscowości możemy korzystać z wielu wyciągów narciarskich, które posiadają różne stopnie trudności w związku z czym każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.
Dla tych którzy poszukują wrażeń podczas zimowego szaleństwa z czystym sumieniem polecamy wyciąg narciarski GliczarówSki, który łączy ze sobą Gliczarów Górny oraz Gliczarów Dolny. Dostępne są tu 3 trasy zjazdowe, o długości 750m, 900m i 1500m, o różnym stopniu nachylenia co sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno dopiero początkujący i próbujących swoich sił na nartach, jak i Ci już bardziej zaawansowani. Trasy są stale ratrakowane i sztucznie naśnieżane, natomiast stok jest oświtlony i nagłośniony. Stok jest czynny codziennie w godzinach od 9 do 21. Na terenie obiektu do Państwo dyspozycji jest również wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz szkółka narciarska, w której uczą wykwalifikowani oraz doświadczeni instruktorzy.

Gliczarów
Gliczarów

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu również o drugim wyciągu, jakim jest wyciąg narciarski “U Steni”. Ten kompleks narciarski położony jest w Gliczarowie Górnym, gdzie rozpościerają się najpiękniejsze widoki na panoramę Tatr. Znajdą tu
Państwo 3 wyciągi rodzinne, o różnej długości i różnym stopniu trudności, w tym również wyciąg dla najmłodszych fanów narciarstwa. Wyciągi są sztucznie naśnieżane, przygotowywane ratrakiem oraz oświetlone i nagłośnione. Dla początkujących polecamy wyciąg o długości 400m, o łatwym stopniu trudności. Dla tych, którzy z jazdą na nartach nie spotykają się pierwszy raz polecamy wyciąg o długości 500m , o znacznym stopniu trudności. Specjalnie dla dzieci, utworzono wyciąg o długości 60m, który został w całości ogrodzony. Na ternie kompleksu znajduje się również szkoła narciarska i snowboardowa, gdzie możemy zaczerpnąć cennych wskazówek pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Znajdziemy tu również wypożyczalnię oraz serwis sprzętu zimowego.

Jak widać, ta niewielka mieścina na Podhalu ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Jeśli chcesz odpocząć z dala od zgiełku miasta i naładować baterie w pięknej i malowniczej okolicy to koniecznie musisz zajrzeć do Gliczarowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *