Nie tylko atrakcje – trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi!

Designed by skadyfernix / Freepik
Morskie Oko fot. Adam Brzoza
Morskie Oko fot. Adam Brzoza

Zakopane, Podhale i oczywiście Tatry to ogromne pole do popisu oraz możliwości związanych z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. W tych malowniczych terenach, znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych, narciarstwa, czy snowboardu, ale nie tylko. Nie zabraknie również atrakcji dla osób szukających mocniejszych wyrażeń. Taternictwo, paralotnictwo, czy turystyka jaskiniowa to tylko niektóre z ekstremalnych propozycji jakie niesie za sobą wypad na Podhale. Turyści coraz chętniej wybierają odpoczynek na świeżym powietrzu, który wiąże się z różnego rodzaju aktywnościami. Nie od dziś wiadomo, że wydzielające się podczas wysiłku endorfiny wprawiają nas w pozytywny nastrój oraz samozadowolenie. Dzięki temu również podczas upragnionego urlopu czujemy się spełnieni oraz usatysfakcjonowani, a wspomnienia z wypadów w gronie najbliższych pozostają niezapomniane.

 

Okres wiosenny, ciepłe słońce oraz łagodny ciepły wiatr sprawia, że coraz częściej sięgamy po zakurzone, często zapomniane przez nas rowery. Z pewnością przejażdżki rowerowe to bardzo często wybierana forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza przy pięknej pogodzie. Wybierając się na wycieczkę rowerową w samym Zakopanem skorzystać można w wytyczonej wzdłuż ulicy Piłsudskiego ścieżki rowerowej. Ze względu na duży ruch uliczny, zwłaszcza w sezonie taka przejażdżka nie będzie jednak w pełni satysfakcjonująca. Przejeżdżające samochody oraz hałas nie każdemu pozwolą na chwilę relaksu oraz przemyślenia.

<a href="http://www.freepik.com">Designed by skadyfernix / Freepik</a>
Designed by skadyfernix / Freepik

Licząc na spokojny, odprężający wypad warto wybrać trasy mniej ruchliwe. Atrakcyjniejsze warunki na wypoczynek na rowerze niosą za sobą ścieżki rowerowe w okolicach Zakopanego np. Olszy, pasma Gubałowskiego, Gubałówki, Spisza i Orawy, a także na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród malowniczych terenów i urokliwej scenerii możemy podróżować kilkaset kilometrów. Dzięki szerokiej dostępności licznych wypożyczalni rowerowych nic nie stoi na przeszkodzie do takiej formy wypoczynku. Zlokalizowane najczęściej przy popularniejszych trasach rowerowych, ale również przy hotelach i pensjonatach umożliwiają nam przeżycie niezapomnianych chwil bez konieczności posiadania własnego sprzętu, dzięki czemu spontaniczny wypad na rower nie będzie problemem. Na Podhalu znaleźć można wiele ścieżek rowerowych o różnych stopniu trudności. Decydując się na trasy długie warto zwrócić uwagę na tereny wokół Beskidu Niskiego o łącznej długości 146 km. Rozpoczynająca się w Gorlicach trasa wymaga jednak dużego doświadczenia i nienagannej sprawności fizycznej. Dla osób o mniejszym doświadczeniu, rozpoczynających swoją przygodę z górskimi przejażdżkami polecamy trasy krótkie, które obejmują zazwyczaj około 40 km. Trasa treningowa mini startująca w Nowym Targu przez Grel to idealna propozycja na sympatyczną przejażdżkę dla każdego.

 

Jaskinia Mylna fot. Krzysztof Falkowski freepik
Jaskinia Mylna fot. Krzysztof Falkowski źródło: freeimages

Region Zakopanego oraz Tatr to również atrakcyjny obszar dla turystyki pieszej. Wybierając spacer obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego warto pamiętać o trzymaniu się wyznaczonych szlaków turystycznych. Wiele dostępnych wariantów pozwala na odpowiednie dopasowanie szlaku do swoich możliwości fizycznych. Podróżując z dziećmi wybierajmy te najłatwiejsze, biegnące po dolinach reglowych, gdzie podróż z wózkiem nie będzie problemem. Trudniejsze , zabezpieczone drabinkami, łańcuchami, czy klamrami to propozycje dla osób lepiej doświadczonych, dla których podróż terenami górskimi nie jest nowością. Podróżując indywidualnie trasy możemy zdobywać według swoich upodobań. Pamiętajmy jednak, że grupy zorganizowane do wędrówek potrzebują przewodnika tatrzańskiego, dzięki temu zapewniając sobie bezpieczeństwo. W towarzystwie wspomnianego wcześniej legitymowanego przewodnika można również podziwiać niezapomniane widoki ze szczytów oraz przełęczy spoza szlaków oznakowanych. Spacery pośród niesamowitych widoków oraz niepowtarzalnej flory terenów Podhala z pewnością dodatkowo umilą nam czas podczas pieszych wędrówek, a świeże powietrze pozwoli na dotlenienie i odprężenie każdego turysty.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można znaleźć wiele jaskiń, które z pewnością będą atrakcyjnym elementem zwiedzania podczas spacerów szlakami górskimi. Na terenie parku udostępnionych dla ruchu turystycznego jest sześć jaskiń:

  • Jaskinia Mroźna (w Dolinie Kościeliskiej,
  • Jaskinia Raptawicka (w Dolinie Kościeliskiej),>
  • Jaskinia Obłazkowa (w Dolinie Kościeliskiej),
  • Jaskinia Mylna (w Dolinie Kościeliskiej),
  • Smocza Jama (w Wąwozie Kraków),
  • Jaskinia Dziura (w Dolince ku Dziurze).

Pamiętajmy jednak, aby przed zwiedzaniem zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt.

Gliczarów  stok
Gliczarów stok

Odwiedzając Podhale w sezonie zimowym najbardziej popularną formą spędzania wolnego czasu jest z pewnością narciarstwo. Zakopane oraz okoliczne miejscowości każdego roku odwiedza tysiące turystów. Duży wybór stoków narciarskich pozwala na wybranie odpowiedniego miejsca na zimowe szaleństwo. Dostępność tras zjazdowych o różnym stopniu trudności to świetna alternatywa dla całych rodzin, gdzie nawet maluchy będą miały okazję podszkolić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Największe trasy zjazdowe możemy znaleźć w Kotelnicy, Polanie Szymoszkowej, Nosalu, czy Kasprowym Wierchu. Chcąc uniknąć zatłoczonych miejsc, aby w pełni rozkoszować się pobytem w górach warto wybrać mniejsze, okoliczne miejscowości, gdzie na równie profesjonalnych stokach można poszaleć na nartach lub snowboardzie. Małe Ciche, Poronin (dwuosobowy wyciąg orczykowy na Galicową Grapę), Białka Tatrzańska (kilkanaście wyciągów, większość sztucznie zaśnieżana), czy Murzasichle to tylko niektóre z możliwości jakie możemy wybrać podczas urlopu. W sezonie zimowym nie brakuje miejsc, gdzie możemy dać się ponieść nagromadzonej energii. Profesjonalne, sztucznie naśnieżane oraz ratrakowane trasy zapewniają nam komfort oraz pełne wykorzystywanie możliwości stoków. Równie dużą popularnością cieszy się narciarstwo biegowe. W samym Zakopanem można je uprawiać na wszystkich odsłoniętych polanach oraz łąkach. Profesjonalną trasę o długości 5 km znajdziemy przede wszystkim w rejonie Krokwi. Inne, równie wysokiej klasy przygotowane są także przy wschodni przysiółku Zakopanego – Cyrhli, a także na Antałówce oraz Równi Krupowej. Wszystkim osobom pałającym się tą dyscypliną sportu z pewnością przypadną do gustu i pozwolą na pełne pokazanie swoich możliwości.

Wspinaczka górska, fot. Fabio Grande
Wspinaczka górska, fot. Fabio Grande

Osoby ceniące sobie uprawianie narciarstwa pośród górskiej scenerii, z dla od ruchliwych wyciągów i zatłoczonych tras wybierają formę skialpinizmu. Z pewnością jest to powrót do korzeni narciarstwa, gdzie podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki, przeżyć niezapomniane zjazdy wśród dziewiczych podhalańskich terenów. Skialpinizm uprawiany jest najczęściej na trasach letnich ścieżek turystycznych Czerwonych Wierchów oraz szczytów otaczających Polanę Chochołowską. Na wiosnę bardzo dużą popularnością pośród narciarzy cieszą się stoki w Dolinie Pięciu Stawów. Warto wspomnieć, że ta dyscyplina sportu wymaga bardzo dobrych umiejętności jazdy na nartach oraz znajomości terenu. Dla mniej doświadczonych turystów polecamy wybrać się na jazdę w towarzystwie zawodowych przewodników.

Kolejną alternatywą aktywnego spędzania czasu, która czeka na nas w Tatrach to z pewnością taternictwo. W Polskich górach wytyczone zostały trzy rejony wspinaczkowe, udostępniane taternikom zrzeszonym w Polskim Związku Alpinizmu. Członkowie klubów mogą wspinać się rejonem Hali Gąsienicowej o różnej skali trudności. Z pewnością jest to forma wybierana przez osoby szukające mocniejszych wrażeń, ale odpowiednio doświadczonych. Tak ekstremalnych wrażeń mogą doświadczyć jedynie osoby, które są zrzeszone w krajowych związkach alpinistycznych. Dużą popularnością na Podhalu cieszy się także paralotnictwo. Zapierające dech w piersiach widoki i niesamowite wrażenia zarówno w sezonie letnim jak i zimowym przeżyć można ze szczytów Czarnej Góry, Gubałówki, Kasprowego Wierchu, Jarmuty, Nosala, czy Palenicy.

Podhale to nie tylko wycieczki górskie oraz stoki narciarskie. Aktywnie wypoczywać można również nad wodą. Bogactwo strumieni oraz rzek górskich pozwala na ekstremalne szaleństwo na spływach kajakowych. Idealne warunki możemy znaleźć między innymi nad rzeką Białką lub Przełomem Dunajca. Sporą popularnością cieszą się również sztuczne tory wodne, jak np.: w okolicy Szczawnicy. Równie dużym zainteresowaniem mogą pochwalić się dyscypliny takie, jak hydrospeed oraz rafting. Te dwa sporty ekstremalne z pewnością podniosą poziom adrenaliny każdej osobie decydującej się na ryzykowne zjazdy górskim potokiem. Hydrospeed to pływanie przy pomocy polietylowej deski z uchwytami na ręce. Osoba płynąca znajduje się przez cały czas pod wodą. W Polsce swoich sił w sporcie można spróbować na Dunajcu. Rafting natomiast do pływania po rzekach górskich wykorzystuje pneumatyczny ponton. Jest to z pewnością idealna propozycja dla osób potrzebujących zastrzyku adrenaliny, chcących się sprawdzić fizycznie, a przy tym również zabawić. Jest to sport ekstremalny, ale o różnych stopniu trudności. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Uprawianie raftingu możliwe jest na Spiszu, nad Przełomem Dunajca, gdzie również skorzystać można z pomocy instruktorów. Dla osób ceniących sobie spokojniejsze formy aktywnego, wodnego wypoczynku zdecydowanie polecamy żeglarstwo, windsurfing lub łódki. Idealne warunku do żeglowania oraz innych aktywności możemy znaleźć nad Zalewem Czorsztyńskim oraz nad Jeziorem Orawskich. W obu tych miejscach położone są liczne wypożyczalnie sprzętów, akcesoriów oraz szkoły żeglarskie.

Zakopane oraz okolice to kolebka sportów zimowych, ale nie tylko. Znajdują się tu liczne propozycje oraz formy spędzania wolnego czasu. Dzięki ogromnym możliwościom odwiedzający Podhale turyści świetnie bawią się również poza sezonem zimowym. Sposobności jakie oferuje nam region pozwalają na pozbycie się nadprogramowej energii, uwolnienie endorfin oraz podniesienie poziomu adrenaliny. Sprawia to, że pobyt w tych licznych, urokliwych miejscowościach jest niezapomnianą, pełną pięknych wspomnień przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *