Region Podhale: Białka Tatrzańska

Pstrąg

Białka Tatrzańska to urokliwa wieś położona w okolicy Zakopanego, w pobliżu pasma górskiego Tatr Polskich oraz Słowackich. Jest jedną z najbardziej znanych miejscowości podhalańskich. Atrakcyjne położenie geograficzne, sprzyjające szczególnie sportom zimowym przyciąga każdego roku wielu turystów. Nazwa miejscowości pochodzi od rzeki Białki, która swoją nazwę zawdzięcza białym kamieniom zalegającym na jej dnie, nadającym wodzie jasny kolor. Z pewnością rzeka Białka to wartościowy element środowiska naturalnego wsi. Słynie jako jedna z najczystszych rzek na obszarze Podhala. Jej skład zarówno pod względem chemicznym, fizycznym, jak i mikrobiologicznym zalicza ją do wody czystej. To dzięki temu w rzece możemy spotkać liczne gatunki ryb, np.: lipienie i pstrągi.

Przełom Białki

Termy Bania to co nadaje wyjątkowego charakteru okolicy to flora Białki Tatrzańskiej. 20 % wsi obejmują lasy mieszane. Te malownicze tereny pozwalają na relaksujące spacery, podczas których obcować można z niezwykłą fauną. Przechadzając się podhalańskim lasem spotkać możemy sarny, zające, lisy, a także liczne gatunki ptaków, miedzy innymi dzięcioła. Ukształtowanie terenu budzi zainteresowanie wielu turystów. Niepowtarzalne widoki, atrakcyjne szlaki spacerowe oraz Wierchy czynią tą podhalańską wieś niezwykle atrakcyjną pod względem turystycznym.Wnoszące się na wysokość ponad 900 metrów ponad poziom morza Wierch Koszarków, Wierch Jankulakowski, Kustwański, Wysoki a także Kotelnica gwarantują niezapomniane wrażenia. Specyficzny charakter klimatu Białki Tatrzańskiej sprawia, że miejscowość nie jest jedynie typową wsią letniskową, ale również atrakcyjnym wyborem w okresie zimowym. Klimat jest tu znaczniej łagodniejszy. W okresie letnim temperatury są wyższe, sprzyjające wygrzewaniu się na słońcu, zimy natomiast pozostają chłodne, obfitujące w śnieg.

W okolicy Białki Tatrzańskiej położone są liczne wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego, między innymi: Wierch Poroniec, czy Łysa Polana, skąd można udać się w niezapomniane i różnorodne wycieczki gwarantujące wspaniałe wrażenia. Ponadto w okolicy miejscowości znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy spacerów oraz przejażdżek rowerowych. Ścieżka przez Kotelnicę, Przełom Białki to gratka dla sympatyków aktywnego wypoczynku. Celem letnich wędrówek może być również oddalona na północ od wsi Cisowa Skałka, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Przepiękną panoramą przeciętą wstęgą rzeki Białki pochwalić się może także urwisko Litwinowej Grapy położone po wschodniej stronie wsi. Okolica to całe mnóstwo tras górskich. Niemalże obowiązkowym dla każdego sympatyka wspinaczek górskich do zdobycia szczytem będzie Giewont, co wiąże się z sześciokilometrowym podejściem.

Rodzina na nartach
Rodzina na nartach

Zimą Białka Tatrzańska to liczne możliwości oraz formy spędzania wolnego czasu. Miejscowość może pochwalić się dobrze wyposażonymi ośrodkami narciarskimi. W sezonie zimowym w ostatnich latach wieś zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony turystów, stając się liderem zimowego szaleństwa. Ma bardzo wiele do zaoferowania, przede wszystkim dzięki nowoczesnym ośrodkom narciarskim oferującym liczne wyciągi ( krzesełkowe i orczykowe) oraz trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy są systematycznie naśnieżane i ratrakoweane dzięki czemu oferowane usługi pozostają na bardzo wysokim poziomie. Odwiedzając Bukowinę Tatrzańską nie sposób pominąć regionalnej kuchni. Liczne knajpki w swoim menu z pewnością posiadają takie potrawy, jak: kwaśnica, moskol, pstrąg, placek po zbójnicku, czy szaszłyk barani. Nie sposób również pominąć regionalnych oscypków.

W sezonie letnim tysiące turystów decyduje się na wymarzony wypoczynek w miejscowości ze względu na baseny termalne. Termy Bania tworzą baseny zewnętrzne oraz wewnętrzne wypełnione wodą termalną o temperaturze 34 – 38 st. C. W obiekcie możemy także znaleźć strefę relaksu, w której oprócz krytego basenu znajduje się wiele urządzeń do masażu wodnego: gejzery denne, stacje masażu dennego i bocznego, armatki i kaskady wodne, leżanki wodno-powietrzne, bicze wodne, przeciwprądy, jacuzzi oraz gejzery. Termy Bania wyposażone są w niemal wszystkie dostępne opcje saunowania oraz inne atrakcje takie jak: basen z wodą chłodzącą do pływania, tężnię solankową, pokój relaksu z koloroterapią, basen relaksacyjny, basen z masażem stóp oraz beczka do schładzania.

Szczególnie dużą uwagę obiekt poświęca najmłodszym odwiedzającym termy. Baseny wyposażone są w różnego rodzaju atrakcje wodne m.in. karuzele wodne, armatki, czy kaskady. W dodatkowych strefach maluchy mogą korzystać z wewnętrznego wodnego placu zabaw na antresoli, który zawiera zjeżdżalnię, wodnego węża i magiczne wysepki oraz kaskady wodne, samonapełniające się wiadereczka i jeża wodnego.

Na terenie obiektu zlokalizowana jest strefa SPA „ Powrót do Źródła Day SPA”, gdzie można odprężyć się zarówno cieleśnie, jak i duchowo. W kompleksie do dyspozycji gości pozostaje Hotel Bania oferujący komfortowy wypoczynek w gustownie urządzonych pokojach w góralskim stylu z elementami nowoczesności.

Termy Bania to idealne miejsce na relaksacyjny wypoczynek pozwalający na komfortowy pobyt dzięki szerokiej gamie zabiegów oraz basenów z pięknym widokiem na Tatry.

Termy Bania

Białka posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Położone są tu liczne domy wypoczynkowe oraz restauracje regionalne. Miejscowość wita turystów z otwartymi rękami. Poza atrakcjami związanymi z zimowym szaleństwem, czy wypoczynkiem w okolicznych termach Białka Tatrzańska ma również do zaoferowania zabytki oraz imprezy kulturalne. Godnym uwagi jest Drewniany kościół wybudowany przez Jędrzeja Topora oraz Jana Chlipalskiego w około 1700 roku. Zabytkowy kościółek pokryty jest gontem, całość utrzymana jest w stylu barokowo – klasycystycznym. Budynek obsadzony jest lipami, będącymi zabytkami przyrody.

W sierpniu we wsi organizowany jest cykl imprez folklorystycznych – Tatrzańskie Wici, gdzie odbywają się liczne koncerty oraz występy zespołów regionalnych. To również znakomita okazja do degustacji pysznej regionalnej kuchni góralskiej oraz niezapomniane doznania z raftingu na rzece Białce. W sezonie zimowym również organizowane są liczne imprezy regionalne, gdzie można zjeżdżać na wypchanych sianek workach, czy uczestniczyć w słynnej białej nocy sylwestrowej na nartach.

Planując swój wymarzony urlop nie sposób pominąć tej pięknej, klimatycznej miejscowości. Jest to idealne miejsce zarówno na wypad we dwoje jak i wspaniałe wakacje w gronie rodziny. Szeroka baza noclegowa, liczne atrakcje i restauracje zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *