Wody termalne – moc gorących źródeł

Rzymskie termy w Wielkiej Brytanii

Tematyka wód termalnych pojawia się już w starożytnym Rzymie, gdzie łaźnie były stałym elementem życia towarzyskiego mieszkańców. Położone zazwyczaj na rozległym terenie, dostępne były dla wszystkich, zarówno ludzi wolnych, jak i niewolników, dla bogatszych i biednych. W termach można było zadbać o higienę i wygląd całego ciała oraz zrelaksować się korzystając z sauny i usług sprawnego masażysty. Obecnie właściwości wód termalnych cieszą się ogromnym powodzeniem. Ich pozytywne oddziaływanie na nasz organizm sukcesywnie zwiększa rzeszę fanów odwiedzających termy podhalańskie. Już od ponad 20 lat jest to tematyka szczególnego zainteresowania turystów, ale nie tylko. Właściwości wód termalnych wykorzystywane są do celów grzewczych, w dziedzinie balneologii, czy kosmetyce. Polska, bardzo dynamicznie rozwija infrastrukturę wypoczynkową, leczniczą i rekreacyjną, opartą na zasobach termalnych i mineralnych wód.

Cechują się z pewnością właściwościami leczniczymi, ze względu na temperaturę wyższą niż 20 stopni C przy samym źródle. Stąd działanie terapeutyczne kąpieli w tego typu wodzie opiera się na wykorzystaniu ciepła. Najlepszym rodzajem wody termalnej jest woda mineralna lecznicza. Zawierają one siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Działanie lecznicze oraz terapeutyczne wody mineralnej wiąże się z pozytywnym działaniem na organizm makro oraz mikroelementów w niej zawartych. Są to silnie zmineralizowane wody chlorkowo-sodowe (solanka) siarczkowe, bromkowe, jodkowe, borowe o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l. Podwyższona temperatura i lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie cennych składników. Siarka jest nieodłącznym biogenicznym elementem organizmu człowieka, wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodach siarczkowo-siarkowodorowych, stosowanych do kąpieli.

Wypoczynek w saunie jest nie tylko przyjemny ale i ma właściwości zdrowotne

 

Wody termalne posiadają różnego rodzaju działania lecznicze, zarówno ogólne jak i profilaktyczne. Zawarty w wodach siarkowodór po kontakcie ze skórą tworzy wielosiarczki, które są składnikiem tkanki łącznej oraz biorą udział w syntezie kwasu chondrioityno-siarkowego oraz aminokwasów. Dzięki temu wpływają pozytywnie na chrząstki stawowe. Mają one również działanie przeciwzapalne, przez co zmniejszają bóle i obrzęki stawów. Dodatkowo siarczki zawarte w wodach termalnych wpływają pozytywnie na przemianę materii oraz poziom cholesterolu, kwasu moczowego oraz glukozy. Dzięki swojemu działaniu kąpiele wskazane są dla osób mających problemy ze zwyrodnieniami stawów oraz kręgosłupa, cierpiących na dyskopatie, neuralgie, miażdżycę oraz cukrzycę.

Już przy samym kontakcie wody ze skórą zapewniamy sobie łagodny peeling, tym samym pobudzając procesy odnowy. Pobudzamy również nasz metabolizm oraz krążenie. Warto pamiętać, że woda siarczkowa posiada także właściwości bakterio – i grzybobójcze. Woda siarkowa, zwana również solanką sprzyja w leczeniu atopowego zapalenia skóry, zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego oraz chorób ginekologicznych. Powszechnie znany jest także działanie wód termalnych jako znakomity kosmetyk dla cery wrażliwej, alergicznej, czy naczynkowej. Właśnie w przypadku cery problematycznej wyraźnie widać kojące działanie wody termalnej. Zawarte w niej biopierwiastki jak: wapń ( działanie kojące, wspomaganie procesów regeneracji), magnez ( działanie tonizując, opóźnianie procesów starzenia), żelazo ( poprawiający koloryt naszej skóry), selen ( właściwości antyoksydacyjne) oraz sód i potas, które regulują poziom nawilżenia oraz natłuszczenia skóry, pozwalają na poprawę kondycji naszej cery. Woda termalna wykazuje dodatkowo działanie łagodzące, wspomagając proces regeneracji skóry, zapobiega zmianom, które wywołują na naszej skórze wolne rodniki. Idealnie sprawdzi się także jako kosmetyk do codziennej pielęgnacji, ponieważ radzi sobie z obrzękami oraz opuchnięciami, a także przywraca odpowiednie pH skóry oraz redukuje zaczerwienienia, wygładza skórę. Na polskim rynku coraz częściej możemy znaleźć kosmetyki oparte na wodzie termalnej.

Do najbardziej popularnych term Podhala, gdzie każdego roku spotkać można tysiące turystów z pewnością możemy zaliczyć: Termy Bania, Termy Szaflary, Chochołowskie, czy Termy Gorący Potok.

Termy Bania

Jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów, ze względu na wody geotermalne są Termy Bania. Kompleks ten tworzą baseny zewnętrzne oraz wewnętrzne wypełnione wodą termalną o temperaturze 34 – 38 st. C. Wydobywana jest z głębokości aż 2 500 m. Na powierzchni ponad 1000 m2 można znaleźć:

  • Saunę Fińską o temp. do 100°C i wilgotności do 20%,
  • Łaźnię Parową o temp. do 45°C i wilgotności do 100%
  • Grotę Kamienną o temp. do 50°C i wilgotności do 45%,
  • Saunę Starą Góralską o temp. do 60°C i wilgotności do 35%,
  • Ruską Banię o temp. do 65°C i wilgotności do 60%,

oraz inne atrakcje takie jak: basen z wodą chłodzącą do pływania, tężnię solankową, pokój relaksu z koloroterapią, basen relaksacyjny, basen z masażem stóp oraz beczka do schładzania.

Szczególnie dużą uwagę obiekt poświęca najmłodszym odwiedzającym termy. Baseny wyposażone są w różnego rodzaju atrakcje wodne m.in. karuzele wodne, armatki, czy kaskady. W dodatkowych strefach maluchy mogą korzystać z wewnętrznego wodnego placu zabaw na antresoli, który zawiera zjeżdżalnię, wodnego węża i magiczne wysepki oraz kaskady wodne, samonapełniające się wiadereczka i jeża wodnego. Na terenie obiektu zlokalizowana jest także strefa SPA „ Powrót do Źródła Day SPA”, gdzie można odprężyć się zarówno cieleśnie, jak i duchowo. W ofercie znajdą Państwo zabiegi obejmujące fizjoterapię ( masaże sportowe, lecznicze oraz relaksacyjne), kosmetykę ( pielęgnacja twarzy, zabiegi złuszczające oraz holistyczne i aktywne), solarium, manicure & pedicure oraz konsultacje dietetyczne.

W Strefie Relaksu zlokalizowana jest restauracja A’la Carte, gdzie podawane są wysokiej jakości posiłki przyrządzone przez wybitnych kucharzy oraz Coctail Bar, który oferuje szeroką gamę alkoholi z całego świata, koktajle oraz napoje bezalkoholowe. W kompleksie do dyspozycji gości pozostaje Hotel Bania oferujący komfortowy wypoczynek w gustownie urządzonych pokojach w góralskim stylu z elementami nowoczesności.

Termy Bania to idealne miejsce na relaksacyjny wypoczynek pozwalający na komfortowy pobyt dzięki szerokiej gamie zabiegów oraz basenów z pięknym widokiem na Tary. Z Kartą Tatrzańską otrzymają Państwo atrakcyjną zniżkę: 30 minut dodatkowego czasu do standardowych niepromocyjnych biletów – poranne wejście OPEN dla osób dorosłych w cenie 45 PLN (wejście przed godziną 10:30 na 2h do strefy Zabawy, Relaksu i Saunarium).

Termy Szaflary

Dużą popularnością cieszą się również Termy Szaflary, które w swojej ofercie posiadają cztery baseny ( dwa zewnętrzne oraz dwa wewnętrzne) z wysokomineralizowaną wodą termalną o temperaturze 30 – 38 st. C, pochodzącą z odwiertu IG1 eksploatowanego przez PEC Geotermię Podhalańską s. a. Oprócz basenów do dyspozycji gości pozostają również trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna i brodzik oraz zjeżdżalnia dla dzieci. Dodatkowo baseny wyposażone są w urządzenia do hydromasażu: bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, czy urządzenia do masażu karku oraz części barkowej. Na terenie Term Szaflary odnajdą się amatorzy wrażeń, ponieważ znajdą tu Państwo zjeżdżalnię o łącznej długości ponad 55 m.

Kompleks posiada także wysokiej jakości strefę saun, gdzie można znaleźć saunę suchą (fińską), o temperaturze 75-100 st. C oraz wilgotności 10%. Dodatkowo w termach można znaleźć saunę parowa, zwana łaźnią rzymską z muzyko i aromaterapią oraz saunę na podczerwień o maksymalnej temperaturze 60 st. C. Akademia relaksu i przyjemności to wchodząca w skład oferty strefa SPA, gdzie pod okiem specjalistów można korzystać z zabiegów pielęgnacji ciała oraz twarzy, masaży i stylizacji paznokci.

Po aktywnym dniu w Termach Szaflary warto zatrzymać się na ciepły posiłek w jednej z restauracji znajdujących się w kompleksie. Restauracja włoska „Pian Camuno” oferuje wysokiej jakości specjały kuchni włoskiej, co jest miłą odmianą od tradycyjnych góralskich potraw podawanych na Podhalu. Dodatkowo w restauracji można skosztować różnego rodzaju drinków oraz napoi alkoholowych, Miła, profesjonalna obsługa oraz wyjątkowe, przytulne wnętrze z pewnością umilą Państwu chwile spędzone w restauracji. W obiekcie można również znaleźć restaurację Mokrą, gdzie podawane są przede wszystkim potrawy kuchni polskiej. Restauracja pozostaje do dyspozycji gości spędzających czas w części basenowej. Z pewnością można tu zregenerować energię zużytą na szaleństwo w basenach.

Z Kartą Tatrzańską kupując dowolny bilet do 1,5h, 2,5h, lub 4,5h- a otrzymają Państwo 30 minut gratis.

Termy Chochołów

Kolejnym obiektem, o którym nie można zapomnieć planując urlop są Termy Chochołowskie. Posiadają one bardzo bogatą ofertę basenową z atrakcjami dla dzieci, sauny oraz strefę SPA. W skład dostępnych zbiorników wodnych wchodzi osiem basenów whirpool z wodą termalną, jeden basen whirpool z woda solankową oraz dwa baseny zewnętrzne, wszystkie w temperaturze 36 stopni Celsjusza. Termy Chochołowskie jako jedyne na Podhalu posiadają basen pływacki o wymiarach 16×8 m i temperaturze 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo do dyspozycji gości pozostają zjeżdżalnie pontonowe, grota solna oraz strefa zabaw dla najmłodszych obejmująca zjeżdżalnię rodzinną oraz łaźnię parową dla dzieci.

Kompleks posiada strefę leczniczą, w której zrelaksować się można korzystając z kąpieli w beczkach termalnych z siarkową wodą termalną (36 stopni Celsjusza) oraz wodą solankową (32 stopnie Celsjusza). Największa na Podhalu strefa saun z tarasem widokowym to idealne miejsce dla sympatyków saunowania. Można tam znaleźć widokową saunę fińską, saunę BIO z jałowcem, łaźnię parową oraz aromatyczną, a także saunę na podczerwień i Góralską Chatę – saunę suchą zlokalizowaną na tarasie widokowym. W strefie można zarówno nagrzewać swoje ciało jak i je ochładzać, w tym celu termy udostępniają beczki do schładzania, basen schładzający na tarasie oraz śnieżkę Kneippa. Aby w pełni skorzystać z odpoczynku, dodatkowo udostępniono jacuzzi oraz mini bar z napojami i przekąskami.

Dostępna strefa SPA oferuje odwiedzającym różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, masaże oraz gabinet kąpieli do zabiegów wodnych z użyciem siana, ziół, mleka oraz borowiny. Znajdą Państwo tutaj również łaźnie przygotowaną do pod zabieg nakładania glinek oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Dla fanów sportu, oprócz wspomnianego już wcześniej basenu pływackiego polecić możemy również Centrum Fitness, gdzie odbywają się zajęcia elastic body, zumba, magic bar, pilates, power step, trening obwodowy oraz aqua aerobic. Dzięki Karcie Tatrzańskiej otrzymają Państwo 10 % zniżki na wszystkie bilety.

Po dniu pełnym wrażeń braki energii można uzupełnić w Restauracji Chochołowskiej kosztując regionalnych przysmaków jak i potraw z różnych krańców świata.

Gorący Potok

Ostatnią przygotowaną dla Państwa propozycją term Podhalańskich są Termy Gorący Potok. Posiadają one w swojej ofercie 22 niecki basenowe, z czego 10 w strefie basenowej. Woda utrzymywana jest w temperaturze 34-40 stopni Celsjusza oraz uzdatniana za pomocą lamp UV. Obiekt doskonale zadbał o najmłodszych korzystających z usług term. Posiada dwa przystosowane do zabaw zbiorniki wodne: „Dziecięce źródełko”, gdzie na środku znajduje się dużą piłka o średnicy 12 m i wysokości 2,20 m „wet bubble” oraz dwa słonie, z którym maluchy mogą zjeżdżać do woli. Drugi z basenów przeznaczony jest dla dzieci do 1,5 m. „Wodne przedszkole” to frajda dla każdego malucha. Dzięki różnym,kolorowym zjeżdżalniom, wodotryskom i eksplozjom wody zabawy nie ma końca. Dzięki Karcie Tatrzańskiej oferujemy 20 % zniżki na bilety normalne oraz bilety dziecięce do lat 18 od aktualnego cennika.

Na terenie kompleksu znajduje się także strefa saun wyposażona w saunę suchą, parową oraz tężni solną. W strefie SPA &wellness znajdą Państwo kąpiele borowinowe w specjalnie przygotowanych kadziach. Są to jedne z najpopularniejszych kąpieli leczniczych, które wykazują działanie prozdrowotne oraz kosmetyczne, takie jak ujędrnienie, odżywienie oraz odmłodzenie. W naszym kraju wody termalne są wykorzystywane do różnych celów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się powszechne i coraz liczniejsze baseny termalne, które posiadają w swojej ofercie liczne zabiegi lecznicze oraz rozrywkę dla całej rodziny. Wody tego typu wykorzystywane są od lat w polskich szpitalach oraz uzdrowiskach Energia wód znajduje również zastosowanie w ogrzewaniu domów i mieszkań.

Wody termalne posiadają szereg zalet umożliwiających nam nie tylko relaks oraz komfort, ale również ulgę w problemach zdrowotnych. Dodatkowe jej działanie na naszą problematyczną cerę to kolejny duży plus dla wyboru tego typu formy odpoczynku. Na Podhalu nie brakuje miejsc, gdzie można skorzystać z dobrodziejstw tego typu wód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *