Region Podhale: Kościelisko

 

Kościelisko to malownicza wieś podhalańska położona w Rowie Kościeliskim oraz na południowych stokach Podgórza Gubałowskiego. Składające się aż z 21 osiedli „serce Podhala” to z pewnością miejscowość o charakterze wypoczynkowym. Sporą jej część zajmują Tatry Zachodnie, tutaj znajdują się dwie największe doliny Tatrzańskie: Chochołowska i Kościeliska. Niepowtarzalne widoki na panoramę Tatr, wyjątkowa flora oraz fauna terenu bez wątpliwości spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce zachwyca łonem natury, gdzie pojawiające się wiosną na Planie Chochołoweskiej krokusy, dzikie zwierzęta i sama bliskość z tak świeżym, krystalicznym powietrzem poprawia samopoczucie przebywających tam osób. Czekające tu widoki, o każdej porze roku zachwycą nie tylko oko, ale również serce. Bez względu na okres roku malowniczość terenu zachwyci Państwa odcieniami zieleni wiosną oraz latem, ciepłymi kolorami jesieni oraz białą odsłoną zimą.

Gmina Kościelisko to również jeden z najwyżej położonych obszarów Polski. Większość jej terenu stanowi Tatrzański Park Narodowy. Składa się trzech podhalańskich miejscowości: Kościelisko, Witów oraz Dzianisz, które w swój wyjątkowy sposób przyciągają rocznie tysiące turystów. Rejon Doliny Kościeliskiej obfity w urwiste turnie wzbudza odrobinę niepokoju, ale z pewnością zapewnia niesamowite widoki. Tutaj mogą Państwo zdobyć szczyt Czerwone Wierchy oraz Ornak. Turyści mogą również odwiedzić cztery udostępnione jaskinie: Mroźną, Smoczą Jamę, Raptawicką oraz Mylną. Na terenie Doliny Kościeliskiej znajduje się położony w środku lasu Smreczyński Staw, skąd rozprzestrzeniają się piękne widoki na szczyty: Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz i Bystrą oraz grzbiet Ornaku.

Dolina Kościeliska w historii była celem licznych wypraw kuracjuszy poszukujący w górach antidotum na różnego rodzaju choroby. Turyści coraz częściej odwiedzający dolinę w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju Podtatrza pod względem turystycznym. Z czasem uzdrowiskowy charakter okolicy przybrał na znaczeniu, a pojawiające się licznie sanatoria oraz pensjonaty były na to niepodważalnym dowodem. We wsi Kościelisko możemy w dalszym ciągu korzystać z sanatorium, w przeszłości specjalizującym się w zwalczaniu gruźlicy, wybudowanym w stylu witkiewiczowskim przez Bronisławę oraz Kazimierza Dłuskich. Tam też w odwiedziny przyjeżdżała siostra Bronisławy, Maria Skłodowska – Curie. Samo sanatorium służyło licznym spotkaniom i konferencjom o wadze krajowej i międzynarodowej, w których uczestniczyły takie osobistości, jak: Prezydenci II RP Ignacy Mościcki, Józef Wojciechowski oraz Marszałek Józef Piłsudski. Zasługi małżeństwa nagrodzono i doceniono nadając ich imię Domowi Ludowemu w Kościelisku, który obecnie pełni funkcję Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej.

Kościelisko – potok

Początki gminy Kościelisko sięgają roku 1867 roku. Tworzyła ona wtedy niewielką osadę, która znacznie zmieniła swoje granice administracyjne. Rzeźba terenu, jaką widzimy dzisiaj ukształtowała się nie tylko w sposób naturalny, ale również poprzez intensywny udział górników oraz poszukiwaczy złota. Okres eksploatacji górniczej w znacznym stopni przyczynił się do rozwoju wsi. Do połowy XIX w. nosiła nazwę Polany, która pochodziła od dawnych osad pasterskich tzw. Polan. Kościelisko jest od wielu lat inspiracją oraz natchnieniem dla osób pałających się sztuką m.in. dla malarza Walerego Eliasza Radzikowskiego, warszawskiego lekarza Tytusa Chałubińskiego, zwanego „królem Tatr”, Wincentego Pola, pierwszego proboszcza zakopiańskiego księdza Józefa Stolarczyka, malarza i pisarza Stanisława Witkiewicza, generała i podróżnika Mariusza Zaruskiego.

Ciekawostką dla odwiedzających z pewnością będą liczne zabytki kultury ludowej oraz pasterskiej zlokalizowane na terenie gminy Kościelisko. Dzięki pamięci oraz trosce o dobro kulturowe zachowało się tu wiele zabytkowych domów, kościołów, kapliczek, czy tradycyjnych dzwonnic oraz kuźnic. Jednym z nich z pewnością będzie Kościół pod wezwaniem Św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. Swój zabytek wieś zawdzięcza ks. Kazimierzowi Kaszelewskiemu, który powołał komitet do sprawy budowy kościoła, obejmujący członków pochodzących z każdej polany. Budowa zakończona została 1914 roku. Projekt został przygotowany przez zakopiańskiego architekta Eugeniusza Wesołowskiego. W stylu budowy zawarte są liczne elementy charakterystyczne dla budownictwa ludowego. Ołtarze noszą natomiast wyraźne elementy stylu zakopiańskiego. Krajobraz Podtatrza jest również związany z licznymi kapliczkami. W Kościelisku mogą Państwo znaleźć Kaplicę Zakonu Księży Kanoników Regularnych Laterańskich w Kirach, pod wezwaniem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Położona niedaleko wejścia do Doliny Kościeliskiej budowla została wzniesiona w 1972 roku, stała się własnością zakonu w roku 1966. W każdą niedzielę odbywają się tam msze święte w godzinach 7.00 oraz 10.00.

Wpisany w krajobraz podtatrzański są również chałupy góralskie, które wyróżniają się wśród innych typów zabudowań. Budynki wykonane z drewna iglastego, na podmurówce, o prostej formie w dalszym ciągu biorą czynny udział w architekturze Podhala. Drewniane domy powstają w całej gminie, a miejscowi „budorzy” specjalizują się w ich tworzeniu.

Dla odwiedzających Kościelisko turystów czeka wiele form spędzania wolnego czasu. Na terenie gminy znajdą Państwo stoki narciarskie, trasy biegowe oraz różnego rodzaju wydarzenia organizowane w przeciągu całego roku.

Ciesząca się bardzo dużą popularnością wśród turystów Droga Pod Reglami to ścieżka spacerowa prowadząca u podnóża wzniesień, na podgórze Tatr Zachodnich, kończąc się przy wylocie do Doliny Kościeliskiej. Jest swojego rodzaju deptakiem, na którym dopuszczalny jest jedynie ruch pieszy oraz rowerowy. Cała ścieżka to gwarancja 3- godzinnego spaceru. Duże zainteresowanie wiąże się z pewnością z faktem, że jest to dość prosta trasa, co idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Wyjątkowe otoczenie, możliwość poznania wielu pięknych dolin, liczne potoki oraz zapierające dech w piersiach widoki to z pewnością zwiększenie atrakcyjności wspomnianej trasy.

Narciarze na ośnieżonym stoku

Ośrodek narciarski w WitowieWitów-Ski to najpopularniejszych stok narciarskich w gminie Kościelisko. W swojej ofercie posiada: wyciąg krzesełkowy (niebieska linia) – to czteroosobowa kolej linowa firmy Doppelmayr z dywanikiem o wydajności 2200 osób/godz., długości 1000 m oraz przewyższeniu 150 m. Średni czas wjazdu to około 6 minut. Po wyjeździe na górną stację mogą Państwo podziwiać piękny widok na Tatry Zachodnie. wyciąg orczykowy (zielona linia) – dla najmłodszych i osób początkujących, o długości 120 m i przewyższeniu 30 m. Stoki dobrane są zarówno dla początkujących amatorów, jak i dla wytrawnych narciarzy oraz snowboardzistów. Wszystkie trasy są odpowiednio naśnieżone, oświetlone oraz nagłośnione. Bezpieczeństwo zapewnia wyszkolona kadra TOPR-U, jak również ochrona posiadająca licencję oraz monitoring rozmieszczony na obszarze całego stoku. Do dyspozycji odwiedzających również dostępna jest wypożyczalnia/serwis/sklep sprzętu narciarskiego SUN-SKI oraz szkoła jazdy – Szkoła Jagny oferująca doświadczoną kadrę instruktorską, szkolenia indywidualne oraz grupowe dla dzieci i dorosłych. W kompleksie Witów Ski można także znaleźć SnowPark o 550 m długości, wzbogacony o 3 linie, 8 skoczni oraz 12 przeszkód, który zachęca odwiedzających muzycznymi weekendami. Stacja narciarska Witów – Ski otwarta jest w godzinach od 9.00 do 22.00. W sąsiedztwie stoków znajduje się utrzymana w stylu regionalnym restauracja Witowianka, która oferuje pyszną kuchnię Podhala oraz przestronnie urządzone pokoje z wyjątkowymi widokami. Ze swojego menu w szczególności polecają zupę bryndzową, baraninę w jarzynach, pastę po “nasemu” oraz schab z oscypkiem. Restauracja Witowianka dysponuje dużą, przestronną, klimatyzowaną salą, mieszczącą nawet do 300 osób, co sprawia, że miejsce idalnie sprawdzać się będzie do spotkań towarzyskich oraz służbowych.

Kościelisko

Do aktywności fizycznych należy również dołączyć liczne trasy biegowe zlokalizowane w Kościelisku. Narciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie Kościelisko jest kolebką tego sportu. Z miejscowości pochodzi aż 30 olimpijczyków uprawiających tę dyscyplinę sportu. Ukształtowanie terenu wsi sprzyja powstawaniu tras biegowych, a dodatkowe atuty, jak piękne widoki oraz doskonałe warunki klimatyczne sprzyja rozwojowi tras. W Kościelisku znajdą Państwo 10 km trasę biegową, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów zimowego sportu.

Spędzanie wspólnego czasu na wakacjach, w gronie rodziny to także pretekst do pozbycia się nadmiaru zgromadzonej energii przez maluchy. W tym celu oprócz popularnych stoków narciarskich możemy również zaproponować bogatą ofertę, jaką proponuje nam Ośrodek jeździecki Stajnia Konsul. Stadnina koni to ośrodek jeździecki dla wszystkim miłośników jazdy konnej. W swojej ofercie posiada zarówno oferty indywidualne jak i dla większych grup. Gwarantuje nie tylko możliwość nauki jazdy konno ale również specjalizuje się w organizacji kuligów. Przy przejażdżce kuligiem podziwiać można widoki Doliny Kościeliskiej, a wieczorową porą przygotowany zostaje poczęstunek w postaci pieczonej przy ognisku kiełbaski. W ośrodku prowadzona jest grupa sportowa, dzięki której członkowie grupy mają możliwość startu w zawodach, również organizowane są rekreacyjno-sportowe obozy konne. Dostępne dla gości domki regionalne pozwalają na dłuższą chwilę odpoczynku oraz relaksu na stadninie koni. Na jej terenie organizowane są także różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Zajęcia jazdy konnej na tle gór

W Kościelisku mają Państwo również możliwość przeżycia niesamowitych wrażeń wybierając się na psie zaprzęgi Watahy Tatry. Mateusz Knapik – trener psów oraz maszer z wieloletnim doświadczeniem oferuje przejażdżki psim zaprzęgiem o trasach różnej długości. Proponuje także nową formę spędzania aktywnie wypoczynku, którą jest Dogtrekking. Samo pojęcie trekkingu z pewnością jest Państwu znane. Czym więc jest ta odmiana tego sportu? Nie jest to nic innego, jak trekking z pomocą psa, przypiętego do naszego pasa biodrowego za pomocą linki z amortyzatorem. Dzięki pomocy psa, wspinaczki górskie stają się znacznie łatwiejsze. Jest to świetna forma atrakcji zarówno dla dorosłych ja i dzieci, których całą uwagę z pewnością przykują pieski.

Rudo-biały pies rasy Siberian Husky odpoczywający na tle gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *