Podhale na rowerze

Podhale słynie z licznych szlaków turystycznych oraz wyciągów narciarskich. Miliony turystów odwiedzających te malownicze tereny kocha aktywne spędzanie czasu. Pamiętajmy jednak, że odnajdziemy tu również malownicze trasy rowerowe, które są świetną alternatywą dla osób, które niekoniecznie zainteresowane są górską wspinaczką. Wyjątkowych, klimatycznych tras nie brakuje. Bogata flora oraz fauna Podhala kusi i dostarcza nam wiele pozytywnych emocji. Duży wybór widokowych, niepowtarzalnych ścieżek pozwoli na dobór tej idealnej. Jak wiemy Podhale nie należy do najłatwiejszych terenów, zmieniające się ciągle różnice nachylenia mogą być wyczerpujące. Zmienna pogoda również potrafi nas zaskoczyć. Dlatego nawet w upalne i słoneczne dni warto zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową oraz ciepłą bluzę. Dla początkujących rowerzystów czekają trasy z powierzchnią asfaltową, które z pewnością nie będą problemowe. Jest to świetna alternatywa dla rodzin. Z całą pewnością możemy tu polecić trasę szlakiem architektury drewnianej o długości 12 km. Sam początek ścieżki ma miejsce na słynnym deptaku Krupówki. Wzdłuż trasy podziwiać można wiele ciekawych zabytków, między innymi drewniany Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej, czy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Podczas wycieczki warto zatrzymać się przy starych, stuletnich chałupach góralskich oraz utrzymanej w stylu zakopiańskim willi Koliba. Przejeżdżając szlakiem odwiedzamy także „Wielką Krokiew” oraz największy budynek wybudowany w stylu zakopiańskim – „Dom Pod Jedlami”. Wycieczkę kończy przejazd przez Równię Krupową, gdzie podziwiać możemy piękne widoki na Tatry. Z pewnością jest to idealna trasa dla osób ceniących sobie zabytki oraz perły budowlane architektury podhalańskiej.

Rower pozwoli aktywnie wypocząć!

Równie przyjemną i przeznaczoną dla początkujących trasą będzie odcinek Zakopane – Kościelisko – Dolina Chochołowska- Zakopane. Prowadząca drogą o nawierzchni asfaltowej i długości 18 km trasa to propozycja dla całych rodzin. Prowadzący w okolicy wyciągu narciarskiego Szymoszkowa oraz Doliny Chochołowskiej szlak zapewni niezapomniane widoki na Giewont oraz pełną satysfakcję z przejażdżki. Cicha i spokojna okolica zapewnia podczas wysiłku fizycznego pełen relaks. Powrót Drogą pod Reglami to również bardzo dobra okazja do dodatkowego obcowania w otoczeniu natury.

Gdyby jednak przedstawione trasy nie przypadły Wam do gustu możemy zaproponować równie łatwe i przyjemne trasy Zakopane – Krzeptówki – Zakopane oraz Zakopane- Harenda- Poronin – Cyrhla – Zakopane. Wybierając wycieczkę przez Krzeptówki z pewnością możemy liczyć na przyjemna przejażdżkę. Odległość zaledwie 10 km to idealna propozycja dla poczatkujących lub rodzin z małymi dziećmi. Prowadząca przy skoczni „Wielka Krokiew” oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej trasa prawie w całości obejmuje nawierzchnię asfaltową, choć pewien jej fragment prowadzi przez drogi leśne i polne. Dzięki temu możemy poczuć się bliżej natury i w pełni cieszyć się walorami Podhala. Trasa prowadząca przez Poronin jest znacznie dłuższa, obejmuje odległości 26 km, a jej połowa prowadzi przez malownicze tereny drogami polnymi. Trasa charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach widokami na panoramę Tatr. Wybierając wspomnianą trasę mamy również okazję wjechać na górę wyciągiem krzesełkowym Harenda skąd prowadzi piękny szlak czerwony. Po drodze warto zatrzymać się przy wyjątkowej kapliczce wybudowanej w stylu witkiewiczowskim, zlokalizowanej w Jaszczurówce.

Czteroosobowa rodzina na rowerze, w tle góry.
Rower to propozycja aktywnego wypoczynku dla całej rodziny!

Dla osób średniozaawansowanych z pewnością możemy polecić trasy: Trybsz – Łapsze Niże i Wyżne – Niedzica – Frydman – Dębno o długości 45 km. Komfortu wycieczce dodaje nawierzchnia w pełni asfaltowa podczas całej trasy. Z pewnością jest to malownicza, bogata w piękne widoki wycieczka po polskim Spiszu. Podczas trwania podróży przejeżdżamy w okolicy pięknego, zabytkowego zamku w Niedzicy, który jest jednym z najcenniejszych przykładów architektury obronnej. Równie interesujące i piękne przeżycia zapewnimy sobie wybierając wycieczki o długości około 30 km : Zakopane- Chochołów – Witów oraz Zakopane – Ząb – Gubałówka – Kościelisko, gdzie z pewnością będziemy mieli okazję do podziwiania przepięknej panoramy Tatr, obcowania z naturą, na świeżym górski powietrzu. Szlaki oprócz wspomnianych wyżej walorów posiadają jeszcze liczne elementy związane z zabytkową architekturą Podhala, między innymi Muzeum Powstania Chochołowskiego, czy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Zaprawionym w temacie, doświadczonym cyklistom również nie zabraknie wrażeń. Do wymagających i satysfakcjonujących szlaków z całą pewnością możemy zaliczyć trasę Zakopane – Droga pod Reglami – Dolina Chochołowska – Zakopane. Rozpoczynając wycieczkę przy skoczni „Wielka Krokiew” udajemy się na Drogę Pod Reglami, która jest jednym z nielicznych szlaków rowerowych udostępnionych przez Tatrzański Park Narodowy. Przejeżdżając przez Dolinę Chochołowską mamy okazję podziwiać piękne, regionalne szałasy pasterskie oraz słynny z filmu „Janosik” drewniany kościółek. Wiosną nie zabraknie tu również licznych, kwitnących krokusów, które z pewnością tworzą zapierających dech w piersiach widok. Dzięki dużemu urozmaiceniu podczas wycieczki mamy okazję do obcowania z łonem natury oraz zapoznaniem się z architekturą regionu. Gdyby jednak wspomniana trasa nie do końca przypadła Wam do gustu, równie interesującą propozycją jest szlak Zakopane – Gubałówka – Płazówka – Magura Witowska – Zakopane. Wjazd na Gubałówkę, skąd rozprzestrzeniają się piękne widoki, przejażdżka wzdłuż granicy ze Słowacją, zielone lasy i polany, przez które prowadzi szlak niebieski z pewnością usatysfakcjonują najbardziej rządnych przygód cyklistów podczas tej 30 km aktywności.

W sezonie letnim kolarstwo cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, ale nie tylko. Coraz częściej decydujemy się na taką formę spędzania wolnego czasu. Wspólne wypady w gronie rodziny lub znajomych nie tylko zapewniają nam ogrom zabawy, ale również pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. W Zakopanem nie brakuje wypożyczalni rowerów, które w znacznym stopniu ułatwiają nam zaplanowanie wycieczki bez konieczności posiadania własnego sprzętu. Dlatego też serdecznie zachęcamy do zwiedzania i podziwiania pięknego Podhala na dwóch kółkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *