Podhale konno

Turystyka górska kojarzy nam się przede wszystkim z pieszymi wędrówkami czy sportami zimowymi. Tymczasem Podhale oferuje znacznie więcej. Nie od dziś wiadomo, że konie pod Tatrami odgrywają wyjątkową rolę. Dla większości turystów konie podhalańskie kojarzą się z przejażdżkami z Łysej Polany do Morskiego Oka. Nic bardziej mylnego! Dzisiejszy artykuł poświęcam jeździe konnej, tej prawdziwej, po łąkach, dolinach i wyznaczonych do tego trasach.

Grupa osób z końmi na tle gór
Grupa osób z końmi na tle gór

Jazda konna to nie tylko podziwianie widoków z wysokości siodła. Aby zacząć swoją przygodę i przyjaźń z końmi należy najpierw bliżej poznać ich zwyczaje. Warto udać się do profesjonalnego ośrodka jeździeckiego, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów nauczymy się jak podążać za ruchem konia, poznać różne rodzaje dosiadu i ich zastosowanie. Każdy jeździec musi nauczyć się pewnie jeździć, gdyż w przeciwnym razie będzie miał przed oczami widmo upadku.

Dziewczyna na koniu
Dziewczyna na koniu

Na początku, najlepszym rozwiązaniem jest jazda na lonży. Lonża to długi pasek albo linka, przymocowana z jednego końca uzdy konia, natomiast z drugiego końca trzymana przez instruktora. Każdy początkujący nie powinien rezygnować z lonży, gdyż nie tylko jazda ta daje poczucie pewności jeźdźcowi, ale przede wszystkim oszczędza koniowi nieprzyjemnych doznań ze strony początkującego ucznia. Po kilku godzinach ćwiczeń na lonży będziemy w stanie poczuć się pewnie w siodle.

Kiedy już czujemy się znacznie pewniej i oswoiliśmy się z koniem, możemy zapisać się na jeden z rajdów lub obozów konnych. Pamiętajmy, aby wybrać taką ofertę, która będzie najodpowiedniejsza do naszych umiejętności jeździeckich. Często stadniny oferują imprezy plenerowe o różnym stopniu zaawansowania. Instruktorzy i właściciele obiektów chętnie pomogą w doborze odpowiedniego stopnia trudności. Udzielą wszelkich porad jak się przygotować do turnusu, co należy ze sobą zabrać, jak się ubrać i czego możemy się spodziewać. Warto również pamiętać o naszej kondycji fizycznej. Cały dzień w siodle da się odczuć naszym mięśniom, zwłaszcza dolnej partii naszego ciała. Dlatego oprócz wcześniejszego zapoznania się z koniem oraz zaznajomienia się z podstawowymi chodami, należy przygotować ciało poprzez treningi, tak aby wzmocnić mięśnie ud, łydek i kręgosłupa. Odpowiednio przygotowani fizycznie, ze wzbogaconą wiedzą na temat życia koni i ich ujeżdżania możemy wreszcie przeżyć przygodę życia!

Grupa osób na koniach
Grupa osób na koniach

Wiele stadnin oprócz organizowania rajdów po malowniczych szlakach z Tatrami w tle, w swojej ofercie posiada również wynajem pokoi, a nawet domków. Stajnia Konsul, znajduje się w Kościelisku, 5 min jazdy autem od Zakopanego. W swojej ofercie jeździeckiej poleca kuligi, obozy konne, rajdy oraz szkółki jeździeckie, a nawet organizację wesel i chrzcin. Dodatkowo Stadnina oferuje wynajem domków regionalnych, zapewniających rodzinną atmosferę oraz prywatność. Jeśli chcesz przeżyć wyjątkowy urlop z rodziną i poznać końskie zwyczaje, Stajnia Konsul Ci to zapewni! Na Podhalu niedaleko Nowego Targu, znajduje się malownicza miejscowość Łopuszna. Tutaj również znajduje się stadnina, gdzie prawdziwi zapaleńcy końskich wypraw będą zadowoleni z ofert przygotowanych przez właścicieli. Oprócz imprez plenerowych znajduje się tu hotel dla koni, można pobierać naukę jazdy konnej czy po prostu podziwiać wyczyny zawodników podczas zawodów jeździeckich. Bogatą ofertę posiada również Stadnina Koni Dworna w Rogoźniku nieopodal Nowego Targu. Oprócz standardowej jazdy konnej, rajdów czy obozów stadnina organizuje także imprezy integracyjne, sprzedaż koni i prowadzi hipoterapię dla dzieci i dorosłych. Dzięki hipoterapii poprawia się funkcjonowanie człowieka w sferach fizycznych, emocjonalnych, poznawczych czy społecznych, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami danego pacjenta.

Hipoterapia - chłopiec wraz z instruktorką karmią konia
Hipoterapia – chłopiec wraz z instruktorką karmią konia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *