Region Podhale: Szaflary

Szaflary - widok na góry

Szaflary posiadają miano jednej z najstarszych wsi podhalańskich. Położona jest ona na pograniczu Kotliny Nowotarskiej oraz Pogórza Bukowińskiego, nieopodal trzech parków narodowych: Gorczańskiego, Tatrzańskiego i Pienińskiego. Jej początki datowane są na XIII wiek, jednak badania archeologiczne udowodniły, że już nawet w XI wieku mógł istnieć tutaj drewniany gród. W średniowieczu, na tutejszej skale stał zamek, dziś niestety już nieistniejący, który niegdyś stanowił rodzaj strażnicy na szlaku handlowym.

Obecnie Szaflary uchodzą za niezwykle urokliwą wieś, która znajduje się zaledwie 20 km od Zakopanego. Jest to mała, spokojna oraz cicha miejscowość, która z chęcią jest odwiedzana przez setki turystów, przede wszystkim dzięki szerokiemu zapleczu rekreacyjnemu. Turyści odwiedzjący Szaflary mogą być ogromnie zaskoczeni jeśli uważają, że oprócz ciszy i spokoju, nie zaznają tutaj niczego innego. To, że będą zachwyceni wspaniałymi górskimi widokami, nie musimy już chyba o tym wspominać, ale oprócz tego mogą zobaczyć średniowieczny zamek lub też skorzystać z tutejszych basenów termalnych. To wszystko sprawia, że pobyt w Szaflarach może być naprawdę bardzo przyjemny i ten kto obrał taki kierunek odpoczynku, może być pewien, że nie będzie żałował!

Prawdopodobnie nazwa miejscowości została zaczerpnięta z języka niemieckiego od pojęć „schaflet” oraz „schafflare” co oznacza odpowiednio bednarz, owczarze. Etymologii nazwy możemy się doszukiwać w nazwie „schaffner” co oznaczało włodarza lub zarządcę, co wiązałoby się z występowanie tutejszego zamku. Na związek nazwy z pierwszymi pojęciami może wskazywać fakt, iż początkowo główną hodowlą były owce, rozwijało się też dobrze rzemiosło drzewne, a przede wszystkim bednarstwo. Tutejszy zamek, o którym w literaturze zbyt dużo nie pisano, wiemy, że stanowił on najważniejszy punkt systemu obrony doliny Dunajca. Miała tutaj swoją siedzibę mała załoga zbrojna, z kolei od 1338 roku zamek zamieszkiwał zarządca okolicznych dóbr. Niestety w nieznanych nikomu okolicznościach zamek spłonął, a jego odbudowy nikt inny się nie podjął. Dziś pozostały tylko jego ruiny.

Okres I wojny światowej sprawił, że wiele mieszkańców Szaflar emigrowało. Jednakże po odzyskaniu przez Polskę niepodległości odbywały się tutaj bardzo huczne uroczystości. II wojna światowa doprowadziła do eksterminowania mieszkańców z wielu powodów, część zginęła na polu bity, pozostała w obozach pracy czy podczas tortur. Jednakże wola walki nie ustąpiła, działa tutaj bardzo prężnie ruch oporu.

Jak można zauważyć, mimo bardzo długiej i ciężkiej historii Szaflar, dziś wieś jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Mimo tego, że jest stosunkowo niewielka, to zachęca do siebie swoim ogromnym zapleczem rekreacyjnym, a największą atrakcją są oczywiście tutejsze termy, nie jedna ale aż dwie!

Termy Szaflary

Termy Szaflary
Termy Szaflary

Pierwsze, Termy Szaflary do Państwa dyspozycji oddały cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne z wysoko zmineralizowaną wodą termalną. Temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30-38st.C . Dużym zainteresowaniem cieszy się również trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna  oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią dla dzieci. Ponadto baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak  bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody.
Dla amatorów szalonej jazdy i spragnionych wrażeń polecamy również zjeżdżalnie o długości ponad 55 m.

 

Termy Szaflary
Termy Szaflary

Termy Gorący Potok

Termy Gorący Potok
Termy Gorący Potok

Drugi kompleks Term Gorący Potok tworzą baseny zewnętrzne, napełnione wodą termalną o temperaturze 34 – 40°C. Tutaj do Państwa dyspozycji są aż 22 niecki basenowe, z czego 10 w strefie basenowej. Lecznicze właściwości termalnej wody siarkowej pomagają podczas rekonwalescencji  i rehabilitacji. Zawarte w niej drogocenne pierwiastki takie jak: siarka, sód, potas, wapń, magnez, dzięki wysokiej temperaturze łatwiej przenikają do organizmu, gdzie wspomagają procesy lecznicze podczas bólów mięśniowych, stawowych i kostnych oraz w chorobach skóry.

 

Termy Gorący Potok
Termy Gorący Potok

Gmina Szaflary stanowi bazę wypadową, ale oferuje także bogactwo walorów przyrodniczych w postaci urozmaiconych terenów rekreacyjnych. Dostępna jest tu również szeroko rozbudowana sieć szlaków rowerowych i pieszych, łączących się z trasą okalającą Tatry, zwaną „ Szlakiem wokół Tatr”. Zimą szlaki te wykorzystywane są przede wszystkim jako trasy dla narciarstwa biegowego. Jak doskonale widać, Szaflary zachęcają Nas do uprawiania różnych form turystyki poznawczej. Bliski kontakt z przyrodą jest bardzo ważnych dla wielu osób mieszkających w dużych miastach. Dlatego też, jeśli planujecie odwiedzić przepiękne Szaflary, jesteśmy pewni, że nie będziecie się tu nudzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *