Region Podhale: Zakopane

Pisząc o malowniczym Podhalu nie możemy pominąć samego serca tej wyjątkowej krainy, którą jest Zakopane. Z pewnością jest to najbardziej rozpoznawalne miasteczko, które od wielu lat wybierane jest za cel upragnionych urlopów. Położona w otoczeniu pięknych widoków na Tatry oraz pośród bogatej flory oraz fauny terenu miejscowość zachęca to wizyt gwarantując w pełni satysfakcjonujący wypoczynek.

Panorama Tatr

Zakopane to duży ośrodek sportów zimowych, który zwany jest również zimową stolicą Polski. Jest to tym samym najwyżej położone miasto w Polsce, które otacza od strony północnej pasmo Gubałówki, od południa natomiast majestatycznym Giewontem. Historia powstania miasteczka nawiązuje do wypasu owiec. To właśnie na tym terenie powstawały osady pasterskie, które z czasem przekształciły się w miasteczko, które obecnie mamy okazję odwiedzać.

Malownicze położenie Zakopanego pozwoliło na rozwój licznych tras narciarskich oraz ośrodków, gdzie możemy aktywnie spędzać czas. Liczne wyciągi narciarskie oferują ogrom atrakcji zarówno dla starszych, jak i tych najmłodszych sympatyków sportów zimowych. Ogromna dostępność tras narciarskich oraz snowboardowych sprawia, że każdy zatraca się w zimowym szaleństwie. Miasteczko w dużym stopniu kojarzy się z narciarstwem. Odwiedzają je miłośnicy sportu, którzy bardzo chętnie biorą udział w odbywających się na Wielkiej Krokwi zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Trudno również nie wspomnieć o regionalnych kuligach pięknymi trasami widokowymi Podhala, które najczęściej zakończone są ogniskiem. Śnieżna sceneria miasta jest nam doskonale znana. Pomimo tego, spadające płatki śniegu potrafią nas niejednokrotnie zaskoczyć tworząc niespotykane dotychczas krajobrazy.

Skoki narciarskie w Zakopanem

Zakopane to jednak nie tylko sporty. W samym centrum znajdziemy uwielbiany przez turystów, słynny deptak na Krupówkach. Kolorowa, bogata w liczne stragany z pamiątkami oraz regionalne przysmaki ulica to punkt spotkań towarzyskich zarówno mieszkańców, jak i przejezdnych. Znajdziemy tu liczne karczmy oraz restauracje oferujące pyszne, regionalne potrawy. Nie zabraknie także pubów oraz miejsc do wyśmienitej zabawy w rytmach regionalnej muzyki. Rozbawieni i roztańczeni Górale chętnie zapraszają do wspólnej zabawy.

Góralskie ozdoby i stroje na słynnych już Krupówkach

Krupówki to centrum kulturowe. Przy reprezentacyjnej ulicy Zakopanego znajduje się między innymi Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego. Piękny, w stylu zakopiańskim budynek wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Otwarcie muzeum miało miejsce w 1922 roku. Czyniąc go tym samym jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W swoich zasobach posiada skały oraz minerały, florę oraz faunę Tatr, a także etnograficzne aspekty Podhala, Spiszu i Orawy.

Ponadto muzeum gromadzi literaturę tatroznawczą oraz wydaje “Rocznik Podhalański”. Godnym uwagi jest również najstarsza, rzymskokatolicka, murowana świątynia Zakopanego. Kościół Parafialny pw. Świętej Rodziny zbudowany został w stylu neoromańskim, natomiast jego wnętrze jest mieszanką stylów neoromańskiego oraz zakopiańskiego. Budynek wybudowany został w latach 1879-1896. Jego projektantem Józef Pius Dziekoński specjalizujący się w architekturze sakralnej. Na ulicy Krupówki wiele budynków posiada swoją wyjątkową przeszłość. Każdy z nich opowiada indywidualną historię. Najstarsza z ulic Zakopanego może cieszyć się uznaniem odwiedzających I mieszkańców nie tylko z powodu rozwijającej się turystyki, ale również interesującej historii oraz wyjątkowej architektury.

Pośród malowniczych widoków na góry położony jest popularny wyciąg narciarski Polana Szymoszkowa. Możemy tu sobie pozwolić na niezapomnianą zabawę na nartach, czy snowboardzie, ale nie tylko. Zakopane to miasteczko, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Dlatego też, właśnie przy Polanie Szymoszkowej, latem znajdziemy kąpielisko geotermalne, gdzie na gości czekają zjeżdżalnie, boisko do siatkówki plażowej oraz regionalne karczmy z pysznym jedzeniem. Warto również wspomnieć o Aqua Parku Zakopane. Tutaj również odnajdzie się każdy fan zabaw w wodzie. Liczne zjeżdżalnie, taras widokowy oraz jacuzzi pozwolą na relaksujący wypoczynek.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego na Krupówkach oraz Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Wiosenna aura sprzyja wycieczkom rowerowym. Liczne trasy zachęcają do aktywnego wypoczynku. Towarzystwo natury oraz krystalicznego powietrza pozwala na pełen relaks. Ciepły wiatr oraz pierwsze promienie słoneczne cieszą nasze oczy i wprawiają w wyborowy nastrój. Region Zakopanego oraz Tatr to również atrakcyjny obszar dla turystyki pieszej. Nie sposób sobie odmówić spaceru malowniczymi trasami w gronie najbliższych. Wiele dostępnych wariantów pozwala na odpowiednie dopasowanie szlaku do swoich możliwości fizycznych. Nic straconego dla rodzin z małymi dziećmi. Trasy po dolinach reglowych umożliwiają swobodne przemieszczanie się z wózkami dziecięcymi.

Panorama Tatr

Zakopane posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę. Bogata oferta noclegowa umożliwia wybranie idealnego miejsca noclegowego. Duży wybór pośród luksusowych apartamentów, domków oraz pokoi do wynajęcia zapewnia komfort przy planowaniu podróży. Pojawiające się systematycznie nowe inwestycje udowadniają iż zainteresowanie tym pięknym miasteczkiem stale wzrasta. Panorama Tatr, pyszne, regionalne potrawy oraz wszechobecna, wyjątkowa kultura Podhala od lat zachwyca turystów z całego świata. Trudno się dziwić… Kto umiałby się oprzeć tak magicznemu i niepowtarzalnemu miejscu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *