Zimą w góry

Śnieg za oknem pojawia się coraz częściej, napojem dnia staje się gorąca czekolada, dni stają się coraz krótsze… Nie trzeba wcale wykorzystywać tego czasu, siedząc przed komputerem. Warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam zaśnieżone Zakopane. Opcji jest cała mnogość, nie tylko wszelkie rozrywki, ale także szlaki wprost idealnie nadające się na zimowe wycieczki.

Rusinowa Polana to jedno z miejsc, które robią oszałamiające wrażenie, zwłaszcza zimą. Znajduje się ona między Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m). Szlaki wiodące na polanę nie są trudne do pokonania. Najlepiej jednak wziąć pod uwagę pogodę, ponieważ tylko przy pełnej widoczności będziemy w stanie w pełni dostrzec zapierające dech w piersiach widoki. Niedaleko znajduje się też Sanktuarium na Wiktorówkach. Wokół Sanktuarium ciągnie się mur, na którym umieszczono tablice upamiętniające zmarłych ludzi gór.

W pobliżu Rusinowej Polany znajduje się też, wspomniana już wcześniej, Gęsia Szyja. Kształt wygiętego upłazu przypominał góralom gęsią szyję, stąd taka nazwa. Później nazwą objęto całą górę. Szlak jest łatwy, nie ma tam większych niebezpieczeństw. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy jest oblodzenie, bądź wiatr halny, które mogą sprawiać problemy przy naszej wycieczce.

Początkujący narciarz na stoku

Dolina Chochołowska to największa dolina w polskich Tatrach. Ma około 10 km długości i idealnie nadaje się na rodzinne spacery. Można się z niej także dostać w inne miejsca, np. na Grzesia czy Rohacze. W pobliżu, na Polanie Chochołowskiej, znajduje się także schronisko PTTK. Nietypową atrakcją, na którą można niekiedy natrafić nawet zimą są… krokusy. Jeśli będziemy mieć szczęście, znajdziemy je nawet pod koniec lutego. Niekiedy, gdy zima na trochę odpuści, zaczynają się pojawiać pierwsze sztuki. To tylko pokazuje, że możemy być świadkami czegoś ciekawego – budzenia się natury na nowo do życia, na wiosnę.

Prosto z Doliny Chochołowskiej warto podążyć na górę Grześ. Jest to niewielki, dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich. Jego nazwa pochodzi ponoć od góralskiego słowa „grześ”, które ma oznaczać grzbiet lub grzędę o stokach mających opadać stromo po dwóch stronach. Z góry rozciąga się widok na Tatry Zachodnie. Pomiędzy dwoma wierzchołkami Grzesia znajduje się niewielki staw. Po południowej stronie można dostrzec Rohacze, które swoim wyglądem przywodzą na myśl Tatry Wysokie.

Kolejnym, choć doskonale znanym miejscem, jest Morskie Oko. Największe jezioro w Tatrach znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku. Od Zakopanego dzieli je 25 kilometrów. Wyasfaltowana droga gładko prowadzi nas na górę, w stronę tego pięknego jeziora. Trasa nie jest trudna, jednak warto zwrócić uwagę na porę, kiedy wybieramy się nad Morskie Oko. Zimą szybciej kończy się dzień i zapada zmrok, dlatego powinno się odpowiednio zaplanować wycieczkę. Szlak jest nieoświetlony, warto wyruszyć wcześnie rano, aby wrócić w miarę wcześnie popołudniu.

Istnieją także podstawowe zasady, które powinno się wziąć pod uwagę tworząc plan dnia. Jeśli nie jesteśmy osobami doświadczonymi w górach, nie chodziliśmy jeszcze po górach zimą, wówczas nie powinniśmy przekraczać górnej granicy lasu. Należy unikać takich szlaków dla własnego bezpieczeństwa. Przed wyjściem w góry powinniśmy również sprawdzać komunikaty lawinowe. Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego są one publikowane na bieżąco. Trzeba także zwracać uwagę na fakt, że niekiedy pogoda zmienia się kilkukrotnie w ciągu dnia.

Na osoby wolące spędzać czas w inny sposób, również czekają zaskakujące możliwości. Można skorzystać chociażby z bogatej oferty stoków narciarskich i zniżek.

Narciarz na stoku

Przykładowo, stacja narciarska Hajduk Ski w Murzasichlu daje 2 dodatkowe zjazdy gratis przy zakupie 10 zjazdów. Natomiast Rusin – Ski w Bukowinie oferuje 10% rabatu na karnety 1-3 dniowe, zaś 15% na 4-7 dniowe. Również w termach Szaflary, Chochołowskich czy Aquaparku Zakopane można znaleźć odrobinę relaksu.

A dla tych, którzy łakną zagadek i przygód, niekoniecznie w otoczeniu chłodnego wiatru czy opadów śniegu, mamy także inne niespodzianki. Let Me Out Escape Room to doskonałe miejsce dla wielbicieli niewyjaśnionych spraw. Zostajecie zamknięci w pokoju pełnym niewiadomych i musicie sobie z nimi poradzić, aby wyjść. W Escape Roomie zniżka wynosi 15%.

Również lodowisko Tatra Ice na Równi Krupowej to wspaniała sprawa, dla tych, którzy od zawsze marzyli, aby poślizgać się na jeziorze. Oto mniejsza namiastka tego marzenia. Na atrakcję przysługuje 33% rabatu.

Papugarnia Egzotyczna to odrobina koloru wśród śnieżnobiałej zimy. Ponad 50 papug z pewnością rozweseli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na tę atrakcję rabat wynosi 10%.

Pełną listę aktualnych atrakcji można sprawdzić na naszej stronie kartatatrzanska.pl

Pozostaje mieć nadzieję, że podczas zimowych wyjazdów nie braknie Państwu ciekawych miejsc do odwiedzenia i poznania. Zachęcamy do odkrywania nowych zakątków wraz z Kartą Tatrzańską!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *