Region Podhale: Chochołów

Chochołów to wieś podhalańska położona w dolinie potoku Czarny Dunajec. Zlokalizowana na wysokości 750 m n.p.m. miejscowość to idealne miejsce na wypoczynek dla osób ceniących sobie spokojną okolicę, piesze wędrówki po górach oraz obcowanie z naturą. Z pewnością charakteryzuje ją budownictwo regionalne. Tutejsze drewniane chaty oraz zagrody góralskie wybudowane w stylu podhalańskim przyciągają rocznie tysiące turystów. Charakterystyczny typ zabudowy, zwany ulicówką oraz gontowe dachy z pewnością wyróżniają Chochołów spośród okolicznych miejscowości. Najstarsze domy pochodzą z XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”.

Chochołów

Chochołów to także ośrodek twórczości ludowej, znajdziemy tu między innymi zdobnictwo w drewnie, kowalstwo i zdobnictwo metalu oraz hafciarstwo. Najbardziej wiekowym budynkiem jest chałupa Bafiów powstała w 1798 roku. Obecnie mieści się tu Muzeum Powstania Chochołowskiego. Wieś posiada bardzo interesującą historię, mieszczą się tu liczne tablice informacyjne oraz monumenty upamiętniające ważne wydarzenia związane z miejscowością.

W czasie okupacji niemieckiej Chochołów był istotnym ośrodkiem partyzanckim. Odbyło się tu wspomniane wcześniej Powstanie Chochołowskie zwane „paruseństwem”. Skierowane one było przeciwko władzom austriackim, miało charakter ekonomiczny. Na pamiątkę powstania powstała figura Świętego Jana Nepomucena oraz położony przy kościele kamienny obelisk nawiązujący do tego ważnego wydarzenia. Neogotycki kościół p.w. św. Jacka pochodzący z lat 70 XIX to również szczególne miejsce dla mieszkańców, które z pewnością warto odwiedzić będąc w Chochołowie. Wieś położona jest bardzo atrakcyjnej turystycznie, malowniczej okolicy. Podziwiać tu można wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie, wzgórza Cyrhlica oraz Kotelnicę. Jest to idealne baza wypadowa na liczne szlaki turystyczne, między innymi na górę Ostrysz oraz najpiękniejsza trasa widokowa na Podhalu prowadząca do samego Zakopanego. Z centrum wsi w łatwy sposób dostaniemy się do położonego w okolicy, czynnego całą dobę przejścia granicznego na Słowację: Chochołów – Sucha Hora. Chochołów posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz gastronomiczną. Znajdziemy tutaj wiele obiektów noclegowych oraz knajp serwujący pyszne, regionalne potrawy.

Chochołów

Nie zapomnijmy, że mieszą się tu także największe na Podhalu Termy Chochołowskie. Posiadają one bardzo bogatą ofertę basenową z atrakcjami dla dzieci, sauny oraz strefę SPA. Termy Chochołowskie jako jedyne na Podhalu posiadają basen pływacki oraz największą w okolicy strefę saun z tarasem widokowym. Kompleks posiada strefę leczniczą, w której zrelaksować się można korzystając z kąpieli w beczkach termalnych . Dodatkowo do dyspozycji gości pozostają zjeżdżalnie pontonowe, grota solna oraz strefa zabaw dla najmłodszych obejmująca zjeżdżalnię rodzinną oraz łaźnię parową dla dzieci.

Termy Chochołowskie

W tej tradycyjnej wiosce góralskiej odbywają się liczne festyny oraz imprezy folklorystyczne. Powszechnie znany jest tu konkurs mający na celu promocję góralskiej muzyki oraz tradycji – „Góralskie Nuciki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *