Region Podhale: Ciche

Ciche to wieś znajdująca się w województwie małopolskim, w gminie Czarny Dunajec. Miejscowość położona jest na granicy regionów Kotlina Nowotarska i Podgórze Gubałowskie. Pod względem historyczno-etnograficznym należy do Podhala. Swoją nazwę wzięła od potoku, nad którym leży. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 700- 850 m n.p.m. Odległość od Cichego do centrum Zakopanego – 21,9 km.

Co ciekawego można zobaczyć odwiedzając ten region?

Mieszkańcy wsi są wyjątkowo dumni z zabytków skalnych. Najbardziej okazałe, których nie należy pominąć to: kościół pw. Józefa Robotnika oraz drugi, pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Zachwyca również seria dziewiętnastowiecznych kapliczek przydrożnych, które rozsiane są po całej miejscowości. Ciche posiada liczne trasy spacerowe, dlatego warto się tam wybrać, gdy pogoda dopisuje ( wiosną i latem).

Rejon ten przez wiele lat penetrowany był przez poszukiwaczy zbójnickich skarbów. Sporo mieszkańców zajmuje się pamiątkarstwem, rzeźbi czy też wykonuje meble i inne przedmioty artystyczne z drewna. Ciche jest również rodzinną miejscowością Andrzeja Knapczyk-Ducha – góralskiego muzyka, nauczyciela, twórca oryginalnych nut góralskich. Jest on patronem corocznego “Muzykowania na Duchową Nutę”.

Masywy leśne Zadkowskiego Wierchu i gęsto porośniętej góry Ostrysz przyciągną grzybiarzy. Dwa progi wodne na potoku latem są miejscem kąpieli. Stoki Wierchowiny to istny raj dla narciarzy. Pozostając przy zimowym klimacie, wspomnieć należy o najbardziej znanym stoku w okolicy.

Wyciąg w Cichem przyciąga tłumy. Stok tam jest bowiem dobrze oświetlony, a trasa systematycznie przygotowywana przez ratrak i sztuczne naśnieżana. Można oczywiście wypożyczyć sprzęt narciarski, a dla początkujących przygotowane są usługi szkoły narciarskiej. Wyciąg czynny zazwyczaj jest aż do ostatniego klienta! Jest to często odwiedzane i lubiane miejsce. Zapraszamy serdecznie na stronę atrakcji: www.wyciagciche.pl

Za jeden z walorów wsi można uznać również bazę noclegową obejmującą kilka obiektów. Miejscowość jest wybierana przede wszystkim ze względu na spokój i ciszę jaka tam panuje. Nie brak również restauracji, gdzie można zjeść pyszny, a co najważniejsze regionalny posiłek. Przydrożne karczmy oferują bowiem prawdziwie góralskie dania. Nabyć można też bez problemu oscypki, np. te grillowane z żurawiną.

Jeśli chodzi o obiekty noclegowe, najlepiej wybrać takie, które dają jakieś korzyści. Proponujemy skorzystać z miejsc, gdzie otrzymać można Kartę Tatrzańską. Oto lista: www.kartatatrzanska.pl/obiekty-noclegowe-ciche Większość z nich jest utrzymana w typowym dla Podhala stylu. Można wynająć zarówno domek, jak i pokój. Znajduje się tam również Hotel &Spa, w którym skorzystać można z basenu czy jacuzzi.

Nocując w Cichem niedaleko będzie do Czarnem Dunajca, gdzie ogromne tereny zachwycają swoją bogatą fauną i florą. Tamtejsze puścizny przechowały świat roślin sprzed setek tysięcy lat. Można spotkać np rosiczkę, mech torfowiec, storczyki. W bliskiej okolicy również Chochołów. Z kolei w tym miejscu można podziwiać oryginalne, górskie chałupy.

Jak widać, mimo że wieś jest miejscem wyjątkowo spokojnym, atrakcji wartych zobaczenia nie brakuje. Wybierając się więc w góry, nie trzeba wybierać tylko tych najbardziej znanych punktów, tras, lokali. Omijając tłumy, kolejki i korki można spędzić wyjątkowo czas, nie rezygnując z niczego. Warto już teraz pomyśleć o odwiedzeniu tego magicznego miejsca. My naprawdę polecamy- zdecydowanie warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *