Tatrzańskie Szczyty

Wypoczynek, spacery i wędrówki po szlakach, sporty zimowe, rozrywka, zakupy, podróże w celach zawodowych czy religijnych, udział w imprezach kulturalnych bądź sportowych – to tylko niektóre z pretekstów do udania się w obszary Zakopanego. Choć powody wizyt na Podhalu są bardzo różne, to aktywna turystyka wciąż plasuje się na wysokim miejscu w ich rankingu. Region z biegiem lat przechodził różne przeobrażenia poszerzając ofertę atrakcji. Dzisiaj Zakopane jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych kraju, a rocznie pojawia się tam około 3 mln odwiedzających. Same Tatry już od przeszło 100 lat przyciągają swą urodą prawdziwe tłumy. Wysokie i zniewalające szczyty zapewniają doznania natury estetycznej oraz zachęcają do wypróbowania swych sił w taternictwie.

Nie brakuje oczywiście zapalonych miłośników Tatr, których jedynym celem są górskie eskapady. Trudno się temu dziwić zważając na fakt, że do ich dyspozycji pozostaje 300 km szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności. Poczynając od tatrzańskich dolin, które z powodzeniem mogą eksplorować rodziny z dziećmi, a kończąc na najwyższych szczytach Tatr, biegnących poza szlakiem i stanowiących nie lada wyzwanie dla zaawansowanych wspinaczy.

Wyróżnikiem stanowiącym o wyjątkowości Tatr jest ich alpejski charakter, a co za tym idzie – wysokie szczyty. Wyprawy w wyższe partie gór łączą się z przemierzaniem sporych wysokości. Choć wędrówki rozpoczynają się na wysokości około 900 m z dowolnej doliny, to najwyższy szczyt po polskiej stronie – Rysy liczy 2499 m. Najwyższe szczyty całych Tatr znajdują się jednak na Słowacji, a wśród nich króluje Gerlach (2654 m). Warto pamiętać, że droga na szczyty osiągające maksymalne wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania. Odpowiednia odzież, obuwie, żywność, woda i niezbędny sprzęt to podstawa każdej wycieczki. Niemniej ważne jest dokładne zapoznanie się z mapą wybranego szlaku oraz numerami alarmowymi, pod którymi można szukać pomocy w razie kłopotów. Obecnie istnieje sporo aplikacji mobilnych, które dostarczają niezbędnych informacji o trasach a także pomogą w skontaktowaniu ze służbami ratunkowymi.

Choć pasmo Tatr w linii prostej liczy 57 km, dając tym samym rozliczne możliwości zgłębiania ich natury, to są szlaki i szczyty, które turyści upodobali sobie szczególnie. Poniżej przedstawiamy te, które cieszą się największą popularnością wśród turystów.

Giewont
To znak rozpoznawczy Zakopanego, górujący nad miastem. Jego wysokość wynosi 1895 m, jednak swoją popularnością przewyższa większość tatrzańskich szczytów. Warto pamiętać, że od strony północnej Giewont jest trudniejszy do zdobycia, zaś jego południowe zbocze jest mniej wymagające. Przywołując ten szczyt, nie sposób pominąć metalowego krzyża znajdującego się na wierzchołku góry. Metalowa konstrukcja liczy 15 m i stała się wręcz symbolem masywu.
Nagrodą za zdobycie góry jest niewiarygodna panorama Zakopanego oraz widok Tatr Wysokich, Tatr Zachodnich i Podhala, aż po Babią Górę.

Kasprowy Wierch
To szczyt niemniej popularny niż Giewont i stał się atrakcją obowiązkową Zakopanego. O jego wyjątkowości stanowi kolejka linowa prowadząca na sam szczyt. To opcja idealna dla osób, których możliwości lub chęci nie pozwalają na piesze zdobycie góry. Wystarczy kilkanaście minut, by bez najmniejszego wysiłku znaleźć się na wysokości 1987 m. Kasprowy Wierch umiejscowiony jest w samym środku grani Tatr, co czyni go świetnym panoramicznym punktem widokowym. Na wzmiankę zasługuje również narciarki potencjał Kasprowego Wierchu, z najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce oraz przyklejone do skał Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

Rysy
Najwyższy spośród trzech wierzchołków jakie posiada góra, znajduje się po stronie słowackiej i liczy sobie 2503 m. Ten znajdujący się na granicy Polski i Słowacji, uznawany zresztą za najwyższy punkt naszego kraju ma wysokość 2499 m. Choć Rysy stoją otworem przed turystami przez cały rok (szlak od strony słowackiej jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca), to zimowe wyprawy wymagają szczególnego przygotowania i doświadczenia. Szlak jest wymagający i w sezonie panuje tam wzmożony ruch, jednak zapewnia niezapomniane widoki. Ważnymi punktami w drodze na szczyt jest Morskie Oko oraz Czarny Staw, których piękno rekompensuje trud wędrówki. Rysy uważane są za najlepszy punkt widokowy Tatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *