info@kartatatrzanska.pl

    Biuro 8:00-18:00 pn-pt +48 882 004 724

    +Infolinia 8:00-22:00 7 dni w tygodniu 18 521 38 30

f
Karta Tatrzańska

Obiekty noclegowe, w których

Otrzymasz kartę

bezpłatnie

Sprawdź gdzie otrzymasz kartę
Filtruj:

z

z

Frydman

Frydman to jedna z najstarszych wsi na terenie całego Podhala oraz jedna z najbardziej atrakcyjnych wsi Podtatrza w Polsce. Położona jest w gminie Łapsze Niżne, u ujścia rzeki Białki do Zbiornika Czorsztyńskiego, niespełna 80 kilometrów na południowy wschód od Nowego Targu. Wieś swoje początki miała już w XII wieku. Pochwalić się ona może cennym zabytkiem, jakim jest XVI wieczny obronny kasztel, który zbudowany został przez tutejszych węgierskich władców - Horwathów. To tutaj również znajduje się najstarszy kościół gotycki na całym Podhalu. Frydman położony jest w Kotlinie Nowotarskiej i otoczony czterema parkami narodowymi: pienińskim, Tatrzańskim, Babiogórskim oraz Gorczańskim. Najbliższym pasmem górskim otaczającym wieś są Pieniny Spiskie, których najwyższym szczytem jest góra Żar (879 m n.p.m.).

 

 

Niewątpliwie największą atrakcją wsi jest tutejsze Jezioro Czorsztyńskie, będące zbiornikiem retencyjnym, przy brzegu którego znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć łódki, rowerki wodne i inne. W pobliżu występuje również pole kampingowe, gdzie co roku przyjeżdżają setki turystów.

 

 

Frydman to przede wszystkim świetna baza wypadowa w Pieniny, Tatry czy Gorce. W pobliżu znajdują się ciekawe rezerwaty przyrody – Zielone Skałki, Niebieska Dolina, Przełom i Białka. W miejscowości zaś zobaczyć można zabytkowe piętrowe piwnice w podziemiu o długości ponad 100m, w których Horwathowie przechowywali sprowadzane z Węgier wina. Koniecznie odwiedzić należy też wczesnogotycki kościół św. Stanisława, który wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Jego zasadnicza bryła, przetrwała praktycznie w całości do dzisiaj, i choć może z zewnątrz da się zauważyć tylko nieduży, biały i surowy budynek, to o tyle w środku możemy być zachwyceni późnobarokowym przepychem, gdzie w głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, za którym ukryta jest również rzeźba przestawiająca zabójstwo św. Stanisława. Cała budowla zakończona jest renesansową attyką z elementami w kształcie jaskółczego ogona, które charakterystyczne są dla świątyń spiskich.

 

 

Bardzo charakterystycznym elementem wsi są również frydmańskie chałupy o drewnianych zrębowych konstrukcjach oraz drewniane obory, które postawione są na wysokiej, pomalowanej na biało kamiennej podmurówce.

Turysto łap zniżki

Jak to działa

Przyjedź i odbierz bezpłatną Kartę Tatrzańską

Korzystaj z rabatów i ciesz się wypoczynkiem

obiekty noclegowe gdzie

Otrzymasz kartę

bezpłatnie

×